VIDEO: Vojenský robotický pes pochodoval mezi návštěvníky veletrhu

  13:36
Vzhledem zdánlivě může připomínat psa, ve skutečnosti jde ale o robotického pomocníka. Na bezpečnostním veletrhu IDET, který se od středy do pátku koná na brněnském výstavišti, byl vojenský robotický pes centrem pozornosti mnoha návštěvníků, kteří mu při jeho pochodování uhýbali v uličkách mezi vystavenými exponáty.

Robotický pes, který do Brna přivezla ukázat německá firma Rheinmetall, má za úkol pomáhat vojákům hlavně při misích, ale i při zemětřeseních nebo lavinách.

„Pokud bude například nahlášená bomba na parkovišti, vojáci tam pošlou robota s kamerou, který místo obhlédne. Nemusí tak riskovat, že by případná exploze někomu z nich ublížila,“ popisuje funkci přístroje Andreas Stiebner z firmy Rheinmetall.

Podobně má dálkově ovládaný robot fungovat i ve válečném prostředí, kdy jej vojáci můžou poslat na prohlídku terénu a vyhnout se tak nebezpečným situacím. „Velký potenciál pro jeho využití vidíme i při přírodních katastrofách,“ pokračuje Stiebner.

Přístroj slouží i ke komunikaci, dá se totiž spárovat i s ostatním vybavením, jako jsou drony nebo auta. Systém na sobě může nést různé moduly pro průzkum, ochranu a detekci.

Podobné zařízení už používají vojáci v Americe. „Robopes“ z IDETu je zatím pouze prototyp vyráběný pro německou armádu, využívat by jej mohla za dva až čtyři roky. 

Veletrh IDET otevřel své brány ve středu a potrvá do zítřka. Souběžně s ním se koná i Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. 

Návštěvníci mohou kupříkladu vidět, jak se změnila technika, kterou využívali policisté na počátku 90. let a kterou mají k dispozici v současnosti.

Autoři: