Místo hodin minuty. Robot Hugo urychlí měření osvětlenosti, může ho zmást úplněk

  10:32,  aktualizováno  10:32
Na první pohled malý a nenápadný, přesto je Hugo velkým pomocníkem světelných techniků. Technické sítě Brno (TSB) ve spolupráci s brněnskou firmou Jamcopters sestrojily prvního automatického jasoměrného robota v Česku.

Hugo bude využíván především k měření osvětlenosti velkých ploch, jako jsou například křižovatky a parkoviště. „Měření osvětlenosti využíváme především u projektů financovaných z dotací a v případě nehod ho vyžaduje i policie,“ přibližuje budoucí pracovní náplň robota generální ředitel TSB Pavel Rouček.

I když má Hugo dálkový ovladač, je schopný se pohybovat sám. Na japonský luxmetr během noci snímá intenzitu pouličních světel a výsledky automaticky posílá do počítače. Díky automatizaci procesu se na měření nemusí podílet tři pracovníci, ale stačí dva.

Hugovo automatické měření osvětlení je až o 75 procent rychlejší než dosavadní metoda. Čím větší je měřená plocha, tím větší je i časová úspora. „Měření parkoviště u obchodního domu zabralo asi šest a čtvrt hodiny, díky Hugovi už je to pouze patnáct minut,“ osvětluje provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.

Radnice šetří na nočním osvětlení, někde vypínají každou třetí lampu

Podle radního Petra Kratochvíla patří veřejné osvětlení Brna dlouhodobě k nejúspornějším v Česku. To může Hugo v budoucnu ještě vylepšit, protože kromě zrychlení a zjednodušení sběru dat poradí technikům, kde intenzitu světel snížit. „Světla na ulicích plní normy, ale občas můžou lokalitu dvakrát až třikrát přesvětlovat. Díky robotovi jsou technici schopni osvětlenost regulovat,“ podotýká Šaroun.

Na luxmetr se čeká rok

Světelná čidla robota jsou však natolik citlivá, že technici musí počítat například s výchylkami během úplňku. Na mokré vozovce se kvůli odleskům nebude měřit vůbec.

„Hugo je zatím pouze prototypem ve zkušebním provozu, jehož hodnota sahá do řádů statisíců korun,“ popisuje světelný technik Ladislav Číšecký. Robot byl sestrojen především kvůli narůstající potřebě měření, za jednu noc díky němu technici stihnou více lokalit. Čekací doba na luxmetr, který Hugo využívá, je přibližně rok, takže na dalšího sourozence si bude muset ještě chvíli počkat.

Méně ran i rychlejší zotavení. Brněnská klinika využije nového operačního robota

Veřejnosti se ukáže příští týden na veletrhu URBIS na brněnském výstavišti. Poprvé robot představili při otevření nové nástavby budovy v areálu TSB v Křenové ulici, která stála zhruba 24 milionů korun.

Dvě nová patra vznikla v reakci na rozvoj aktivit v oblasti veřejného osvětlení, v jejich prostorách bude pracovat asi dvacet zaměstnanců. Budova má nově zelenou střechu, která umožňuje hospodařit se srážkovou vodou, chytá polétavý prach a reguluje teplotu domu.

Autor: