Na Vánoce jsou lidé v MHD jako vyměnění, popisuje řidič. Dostal i cukroví

  14:08
Kdyby někomu šéf oznámil, že místo domácí vánoční pohody musí do práce, nebude zrovna dvakrát nadšený. Šofér autobusů a „šalin“ v brněnské MHD Robert Hořínka se této škatulce vymyká. A rozhodně ne pouze kvůli penězům navíc.

Robert Hořínka žije sám, děti nemá, a tak na Vánoce vyráží mezi lidi alespoň coby řidič brněnské MHD. | foto: archiv Roberta Hořínky

„Lidé jsou najednou jako vyměnění, jako by je někdo omráčil kouzelným proutkem,“ popisuje padesátiletý řidič, jenž v brněnském dopravním podniku působí posledních pět let. Žije sám, děti nemá, a tak alespoň takto vyrazí „do společnosti“, která ho najednou nabíjí pozitivní energií.

S pracovními Vánocemi má ostatně spojenou i spoustu krásných příběhů. „Na Štědrý den odpoledne jsem stál na konečné tramvaje. Najednou vidím, jak se ke mně od paneláku blíží starší paní. A ona mi nesla vánoční cukroví. Říkala, že mi chtěla popřát hezké svátky a ať se mi dobře jezdí,“ vypráví jeden ze zážitků, který si stále drží v paměti.

„Možná je toho moc, ale nám se to líbí.“ Dům u Brna září pro radost rodiny

V tu chvíli ani nedokázal zareagovat, jak ho sladká donáška překvapila. „Po tom šílenství, které se před Vánocemi děje – kdy mi ani slova ‚s dovolením‘ nepomůžou, abych vystoupil z vozu ven – se k sobě lidé zkrátka chovají mile a jsou mnohem pozornější,“ srovnává s hektickou adventní dobou. Navíc během Vánoc veze o poznání méně lidí. Autobusy či tramvaje jsou víceméně prázdné, obsazenost se pohybuje kolem čtvrtiny běžných dní.

Pro Hořínku je také zajímavé sledovat, jaké typy cestujících se na vánoční cesty vydávají. Do jedné skupiny spadají 23. prosince, či dokonce přímo dopoledne na Štědrý den, zejména mladí kluci, kteří na nákupy pro partnerku nebo maminku vyrazili na poslední chvíli.

Na Silvestra častěji budí cestující na konečné

Nesmí však své dárky zapomenout v tramvaji, jak se to stalo loni na konci adventu. I přes výzvu dopravního podniku o ztracené tašce, která po sociálních sítích obletěla celou republiku, se jejího majitele nepodařilo vypátrat.

„Mně se stalo něco podobného. Někdo ve voze těsně před Vánocemi zapomněl hodně drahý nákup,“ přidává svoji zkušenost řidič. Dotyčný, k němuž se zboží v tomto případě naštěstí vrátilo, patřil mezi pasažéry, kteří narychlo shánějí vše potřebné, než obchody zavřou.

Hořínka na jednu stranu Vánoce neprožívá jako většina Čechů, ani si nezdobí autobus světýlky jako někteří jeho kolegové, přesto svátky úplně neignoruje a dokáže si je užít po svém. Rád totiž vaří, a tak si s sebou proti běžným dnům připraví do krabiček na oběd skutečné laskominy.

„Hodně mám rád krevety,“ překvapí jedním z pokrmů, který si normálně nechystá, ale o Vánocích si udělá radost a těší se, až si jej na konečné stanici vychutná. „Žádný sváteční ubrus ani stoleček si ale uvnitř nerozložím,“ směje se. K občerstvení nechybí ani cukroví nebo jiná sladkost. „Smaženého kapra ale letos do krabičky nedám, protože přímo na Štědrý den mám ranní směnu, takže večer už budu doma,“ vysvětluje.

V první posváteční den, tedy 27. prosince, kdy otevřou obchody a do MHD se částečně vrátí šílenství, má volno. Směna ho ovšem čeká o silvestrovské noci. I tu bere pozitivně, přestože musí lidi častěji budit na konečné poté, co při jízdě domů usnou.

11. května 2021

Autor: