Řidič neuspěl s odvoláním proti domácímu vězení za smrtelnou nehodu

  10:10
Krajský soud v Brně zamítl odvolání řidiče, který se loni v létě v Rešicích na Znojemsku ve své dodávce v pravotočivé zatáčce srazil s protijedoucí motorkou. Při nehodě zemřel jednačtyřicetiletý motorkář, jeho nyní čtyřiatřicetiletá spolujezdkyně utrpěla těžké zranění s trvalými následky.

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Aleš Prudek, který podle obžaloby před nehodou vjel do protisměru, se odvolal proti rozsudku Okresního soudu ve Znojmě, který mu za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví uložil dvouletý trest domácího vězení. K tomu mu nařídil nahradit škodu poškozeným a zakázal mu řízení motorových vozidel na šest let.

„Obžalovaný požaduje změnu trestu domácího vězení, protože mu zcela změnil pracovní život. Spokojil by se raději s trestem odnětí svobody s podmíněným odkladem, aby si mohl najít trvalé zaměstnání,“ uvedla na soudním jednání Prudkova obhájkyně.

Obžalovaný, který dřív k práci využíval zmíněnou dodávku, musel kvůli uloženému trestu povolání změnit. Kromě jiné formy trestu tak na podnět pojišťovny požadoval i změnu výše náhrady škody, ale ani s touto žádostí u soudu nepochodil.

Státní zástupce se společně s obhájci poškozených jednohlasně shodli na tom, že odvolání obžalovaného je zcela nedůvodné.

„Klientka je stále v pracovní neschopnosti. Obžalovaný zasáhl její život naprosto zásadně. Vypadá to, že už nikdy nebude žít tak, jak mohla před nehodou,“ řekla obhájkyně těžce zraněné ženy.

Svou vinu přiznává i sám Prudek. „Vím, co jsem způsobil, a jsem si vědom toho, že jim život nevrátím,“ prohlásil před soudem.

Krajský soud v Brně nechal v platnosti původní rozsudek. „Trest, který byl obžalovanému uložen, je spíše mírným. Způsobená trestná činnost je na hraně uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody. Domácímu vězení bude muset obžalovaný uzpůsobit svůj život,“ oznámila soudkyně Hana Kleinová.

Proti rozhodnutí může Prudek podat už jen mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozhodnutí krajského soudu nechtěl komentovat.

Autoři: