I staré harampádí se dá opět využít, třeba jako porcelán do slavné vily

  6:04
Pět dekád starý porcelán, nádobí z dob komunismu i na první pohled zašlá termoska. Pro mnohé lidi jde jen o hromadu nepotřebností zabírajících místo ve sklepě či garáži, brněnské sběrné centrum Retro-use se však snaží takové „vzácnosti“ zachránit před vyhozením a vdechnout jim nové poslání.

Brňané mohou odevzdávat různorodé předměty z dob minulých na novou pobočku projektu Retro-use místo bývalé prodejny v Drobného ulici za Lužánkami. | foto: Samuel Štefánik

Projekt, který shromažďuje věci vyrobené převážně před rokem 1989, funguje bezmála dekádu a nedávno otevřel pobočku v bývalé prodejně v Drobného ulici za Lužánkami, kam lidé mohou ledacos přinést s nadějí, že jejich dary získají novou hodnotu a využití. A třeba se pak dostanou na známé místo.

„Třeba jako jídelní souprava značkového porcelánu, která dnes zdobí stůl ve vile Stiassni, či kuriózní velká Dewarova nádoba sloužící k uchovávání tekutého dusíku. Teď ji v zábavním parku VIDA! na brněnském výstavišti používají k původnímu účelu,“ zmiňuje pokusy tamních „vidátorů“ vedoucí projektu Retro-use Marie Resová.

Některé výrobky slouží ještě bohumilejším účelům. Pracovníci domova důchodců pro lidi s Alzheimerovou chorobou v Chrudimi vytvořili z věcí z brněnského projektu ve svém rehabilitačním oddělení „centrum vzpomínek“. Klienti tam mohou staré věci volně používat, což jim pomáhá oživovat si vzpomínky a zlepšovat paměť.

Otevře retro muzeum s unikátními předměty, má jich plné tři sklady

Retro-use odstartoval v roce 2015 poté, co společnost Amerfo převzala protiatomový kryt 10-Z pod hradem Špilberk. „Vyzvali jsme tehdy Brňany, aby nám nosili věci vyrobené před revolucí. A scházelo se jich tolik, že omylem vznikl projekt Retro-use,“ říká s úsměvem historik a šéf Amerfa Pavel Paleček s tím, že nová pobočka funguje na bázi sociálního podniku a dává práci dvaceti handicapovaným.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Má otevřeno každý všední den od devíti ráno do pěti odpoledne a Brňané tam mohou odevzdávat různorodé předměty, včetně knih, časopisů, nádobí, domácího vybavení i písemností a starých fotografií, jež dokumentují dění v Brně před rokem 1989. Předměty se pak bezplatně posouvají dál mezi lidi nebo do sbírek muzeí. Když se například nahromadí knihy, zaměstnanci je rozváží po studentských kolejích. Šaty lze zase vyhrát na různých akcích v tombole.

„Věcí, které mohou ještě sloužit nějakému účelu, je stále dostatek a přála bych si, aby nekončily v krabicích, ale našly nové uplatnění,“ poznamenává Markéta Vaňková (ODS), primátorka Brna, které prostory pro novou pobočku poskytlo.

30. července 2017

Autor: