Rekreační centrum je jen zástěrka pro ubytovnu, bouří se lidé v Brně

  14:50
Vlivný developer Jiří Maršálek, který postavil AZ Tower, plánuje nový rekreační komplex v brněnských Vinohradech. Místní i politici se bouří, prý jen obešel územní plán a chystá ubytovnu. Poukazují i na to, že by mělo centrum vyrůst u rušných silnic nedaleko spalovny.

Místo tenisového kurtu a části zeleně chce developer naproti Základní škole Čejkovická postavit desetipatrový komplex, který podle plánu počítá s 94 byty o velikosti 1+kk až 4+kk. | foto: Vizualizace: Properity

Na první pohled luxusní rekreační komplex, který nabídne sportovní vyžití v čele s lanovým centrem i možností ubytování pro hosty. Jenže této verzi projektu, při jehož tvorbě se autoři inspirovali v Americe, v brněnských Vinohradech momentálně věří málokdo.

Opoziční politici i řada lidí tvrdí, že jde jen o fintu firmy Properity, která chce naproti Základní škole Čejkovická vybudovat obyčejnou ubytovnu. A posměšně říkají, že ke křižovatce dvou čtyřproudých silnic s výhledem na spalovnu a mezi dvě paneláková sídliště se rekreovat nevydá ani naprostý zoufalec.

Na sociálních sítích už koluje výzva Stop ubytovně, která burcuje místní, aby se přihlásili jako účastníci do územního řízení a podali námitky. „Co přinese projekt lidem bydlícím na Vinohradech? Podle všeho ubytovnu a s tím spojenou vysokou fluktuaci cizích osob bez trvalého bydliště,“ obávají se obyvatelé Vinohrad.

Fotogalerie

Za zcela absurdní považují tvrzení investora i někteří zastupitelé. „Tím, že svůj plán prezentuje jako rekreační ubytování, si pouze pomohl k získání kladného stanoviska odboru územního plánování města. Územní plán totiž v místě povoluje pouze budovy k rekreačnímu využití. Každý, kdo bydlí na sídlišti, ví, že je to jen zástěrka,“ podotýká opoziční zastupitelka Vinohrad Jitka Ivičičová (KDU-ČSL).

Rekreačně-sportovní areál pod názvem Go Up Brno chce developer postavit místo tenisového kurtu a části zeleně. Desetipatrový komplex podle plánu obsahuje 94 bytů o velikosti 1+kk až 4+kk.

Všechny podmínky jsem splnil, hájí se podnikatel

V čele projektu stojí vlivný brněnský developer Jiří Maršálek, který postavil třeba mrakodrap AZ Tower. Na internetových stránkách jeho firmy Properity se píše, že odbornými garanty plánovaných aktivit v rekreačním komplexu jsou bývalí profesionální a reprezentační sportovci, mezi nimi i účastníci olympijských her v cyklistice nebo běhu na lyžích. Kromě zmiňovaného lanového centra má areál nabídnout i lezecké stěny, prostory pro fitness či aerobik a půjčovnu sportovních potřeb.

„Musíme vše plánovat a stavět v souladu s územním plánem, který jasně určuje, co si smíme v dané lokalitě dovolit. Pokud s tím někdo nesouhlasí, už dávno si mohl zažádat o jeho změnu. Tak nevím, co se děje. Na základě daných podmínek jsme nechali projekt namalovat a odbor územního plánování s tím nemá problém,“ nechápe výtky developer Maršálek.

Navíc tvrdí, že návrh třikrát předložil vedení městské části, která k němu neměla připomínky. A tak se s ním snažil co nejvíce pokročit. „V současnosti mám dvanáct rozdělaných projektů. Stavíme, kde nám to vyhovuje,“ přiznává Maršálek, který je prý na vlnu kritiky ohledně svých připravovaných staveb zvyklý. I kvůli tomu nechtěl prozradit jména sportovců, kteří mu s rekreačním komplexem radí.

Nelhal jsem, brání se starosta

To, že projekt „potají“ řešil s vedením městské části, opozici vadí. „Podle investora jednání s radou trvají už přes půl roku. Na podnět vedení investor do projektu doplnil vodní prvek a venkovní gril. Starosta Jiří Čejka však jakékoli jednání popíral,“ uvádí Ivičičová, která spolu se stranickým kolegou ze zastupitelstva Patrikem Ciberem chování radnice nejvíce kritizuje.

Developer nyní usiluje o získání územního rozhodnutí, přestože rada městské části k projektu nakonec zaujala záporné stanovisko. Starosta Čejka (nez.) říká, že důvodů k tomu je hned několik. Zároveň popírá, že o projektu záměrně lhal. 

„V této věci jednal hlavně místostarosta Michal Krejsa. Má to v gesci, já jsem navíc musel podstoupit zákrok v nemocnici. Mohl jsem následně o všem rozhodnout jako starosta sám, ale nechal jsem celou záležitost projednat radu. Nicméně chápu, že projekt může budit pochybnosti,“ míní Čejka.

Radní třeba poukazují na „zvláštní“ dispozice jednotlivých bytů, které počítají s vlastními kuchyněmi. „Ve skutečnosti mohou být určeny k dlouhodobému bydlení nebo takzvanému timesharingu, tedy k pravidelnému užívání určité rekreační nemovitosti nebo její části po určitou dobu,“ konstatuje rada v tiskové zprávě.

Kvůli vyhrocené situaci ohledně rekreačního komplexu se přesně za týden mimořádně sejde vinohradské zastupitelstvo.