iDNES.cz

V Brně rozluštili všechny reklamy z první republiky, na domě budou i dál

  18:12
Víc než rok trvalo rozluštění poslední reklamní hádanky z doby první republiky objevené na jednom z domů při rekonstrukci Tomkova náměstí v Brně. Záhadný nápis, z něhož šly přečíst jen tři písmena, patřil inzertní kanceláři Franze Klečky.

Reklamní plocha, která se odkryla na boční stěně husovické sokolovny po zbourání sousedního domu. | foto: Martin Maleček

Pohled na boční stěnu husovické sokolovny pokryté reklamními nápisy se Brňanům odkryl poté, co byl loni kvůli dostavbě Velkého městského okruhu zbourán sousední dům.

Vyšlo najevo, že inzerce pochází z 30. let 20. století a současníci o ní neměli žádné tušení. Zvláštní tvar reklamní plochy byl způsoben tím, že kopírovala menší vedle stojící domek, který byl časem nahrazen větším. Ten všechny nápisy zakryl.

Postupně se podařilo zjistit, že odkazovaly na prodejny různého zboží a hospodu v sokolovně. Největší a graficky nejrozmanitější dílo patřilo prodejci čalouněného nábytku. Záhadou dlouho zůstávala horní reklama, z níž zbylo jen torzo, které bylo chráněno štítem odstraněného domu.

„Rozvětveným pátráním, srovnáváním vývoje fontů písma a dobových podkladů se podařilo doplnit podobu i této reklamy. Nahoře byl žlutý nápis ALPA na červeném poli, v jeho žlutém podstavci černý nápis MENTHOLOVÁ FRANCOVKA. Pod tímto vším pak modrý nápis na černém pozadí OTUŽUJE a na základě dobových sloganů Alpy je nejpravděpodobnější, že dále bylo slovo SVALY,“ odhalil starosta městské části Brno-sever, na jímž území se pozoruhodnost nachází, Martin Maleček (SOL).

Stále však zůstával poslední oříšek, a to firma, která reklamy vytvořila. Zachoval se pouze nápis INSERCE-REKLAMA-KLE. Tuto tajenku nakonec rozluštila Lucie Kubová, pracovnice Muzea města Brna (MMB) a administrátorka Internetové encyklopedie dějin Brna.

„V archivech se dopátrala firmy Franz Klečka z Cejlu, který je pravděpodobným autorem tohoto až neuvěřitelně dokonale zachovaného reklamního díla. Pro Františka Klečku to musela být jedna z jeho posledních realizací, protože po roce 1933 už vzhledem k vysokému věku opouští své řemeslo a jde na zasloužený odpočinek. Seniorského nicnedělání si ovšem moc neužil, v roce 1937 umírá,“ informovala Barbora Kachlířová z MMB.

Úkaz, který v Brně vzbudil značný zájem, už neexistuje, ale zároveň ani nezmizí. Sokolové se rozhodli, že po zateplení domu umístí na jeho stěnu věrné repliky reklam. Nyní se na místě nachází lešení.

„Po zateplení je potřeba měsíční technologická pauza a tým písmomalířů odhaduje měsíc na práci na reklamě. Takže teoreticky by mohlo být začátkem října hotovo,“ odhaduje Maleček.

Autor:
zpět na článek