Diabetik chytil covid. Regeneron mě do rána zbavil kašle i zimnice, říká

  17:04
Cukrovka, vysoký krevní tlak, chronické onemocnění ledvin i jater, nadváha. To všechno trápí Brňana Luďka Višňanského. Když na začátku dubna jeho rodina onemocněla covidem, dostal strach. Také se nakazil, ale pomohl mu lék regeneron, který dostal ve Fakultní nemocnici Brno.

Luděk Višňanský patří mezi rizikové pacienty. Trápí ho totiž cukrovka, vysoký krevní tlak, chronické onemocnění ledvin i jater a nadváha. Právě jeho nemoci ho tak předurčovaly k tomu, že pokud covidem také onemocní, bude mít těžký průběh. A s velkou pravděpodobností skončí v nemocnici, třeba i na umělé plicní ventilaci.

„Chtěl jsem se na to nějak připravit. Rozhodně mi to nebylo lhostejné, tak jsem se za pomoci manželky snažil udělat maximum,“ vypráví sedmasedmdesátiletý Višňanský.

Kromě zpráv z médií pátral i na internetu, až na stránkách Fakultní nemocnice Brno objevil informace o léku firmy Regeneron. „Psalo se tam, že je ozkoušený a právě pro lidi, jako jsem já, se hodí. Měl pomoci s projevy covidu,“ vybavuje si Višňanský.

Když se od blízkých také sám nakazil, šel se nejprve otestovat. Pozitivní mu vyšel antigenní i PCR test. A měl i řadu příznaků: od vysoké horečky po silný kašel.

„A to už jsem věděl, že musím jednat. Volal jsem svému praktikovi, že bych rád získal lék regeneron a jestli pro to nemůže něco udělat. Stihl jsem mu zavolat o malou chvilku dřív, než by on sám kontaktoval mě. A do 24 hodin jsem už byl zaléčený,“ pochvaluje si Višňanský s tím, že do rána dalšího dne se cítil, jako by vůbec neonemocněl. Odezněla zimnice i slabost nebo kašel.

Lék, který „rozpustí“ příznaky

Regeneron je přípravek schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Obsahuje látky, které se navážou na virus v těle a potlačí jeho účinky. Virus tak nestačí napadnout slabé buňky v těle.

„Kriticky důležité je včasné podání kombinace monoklonálních protilátek pacientům v počínající fázi nemoci covid-19 s lehkými příznaky bez nutné potřeby kyslíku,“ upozorňuje přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa.

Právě on a jeho tým začal léčivo aplikovat. Hodí se pro lidi po transplantaci, onkologické pacienty, diabetiky a další chronicky nemocné. „Prozatím máme zpětnou vazbu od desítky pacientů, kteří už lék dostali a uplynula u nich dvoutýdenní přechodná doba. U všech jsou výsledky velmi dobré. Nemají příznaky, zdravotní stav se u nich zlepšil,“ dokládá Husa.

Podle něj se od začátku dubna, kdy lék začali pacientům podávat, setkali s jedním úmrtím. „Šlo o onkologického pacienta v pozdním stadiu. A to úmrtí bylo způsobené nádorem, nikoli covidem,“ poukazuje přednosta.

Ve skladu leží látka za miliony

„Jednou za zhruba tři týdny dojde vždy nová dodávka léčiva regeneron, a to v balení po dvou tisících dávkách. Na skladě se nám tak hromadí léčivo, které by mohlo významně pomoci pacientům, ale i ulehčit nemocnicím. Zaléčení pacienti totiž nebudou muset být hospitalizovaní, tedy nebudou zabírat lůžka,“ doplňuje mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Jenže podle ní i přednosty Husy zatím týdně regeneron podají jen jednotkám pacientů. Aktuálně mají v brněnské nemocnici na skladě téměř 1 200 dávek. Podali jich zatím jen čtyři desítky.

„Ve skladech leží léčivo za miliony korun. Něco rozdistribuujeme do dalších nemocnic po celé Moravě i Slezsku, ale hodně toho stále zůstává u nás. Jedna dávka stojí asi 65 tisíc, vše ale proplácí pojišťovna. Stačí, aby praktici své pacienty s podobnou prognózou, jako má pan Višňanský, posílali k nám,“ doplnila Plachá.

Lék mohou podat zdravotníci pouze covid pozitivním pacientům, a to ve zdravotnických zařízeních kvůli infekčnosti. Podává se intravenózně, tedy kapačkou. Celý proces trvá zhruba jednu až dvě hodiny.