Ženský hlas si užívám, říká pilot rallye o jízdě s navigátorkou

  17:12
Před startem rychlostní zkoušky si v autě podají ruce a do sluchátek se navzájem povzbudí: „Jdeme na to!“ Pilotovi rallye Jakubu Fridrichovi, jezdci týmu Agrotec Autoklub v AČR z Hustopečí na Břeclavsku, zní tato formulka od letošního roku jinak. Slyší ji totiž z dámských úst. Jeho navigátorkou je nově Lenka Kreslová.

Pilot Jakub Fridrich s navigátorkou Lenkou Kreslovou spolu v barvách týmu Agrotec Autoklub v AČR jezdí od letoška. | foto: archiv Lenky Kreslové

Přestože počet spolujezdkyň v rallye pořád roste a například na startu Agrotec Petronas Rally Hustopeče jich bude příští pátek a sobotu hned čtrnáct, pořád jsou proti mužům ve výrazné menšině.

„Osobně si ženského hlasu v interkomu užívám,“ přiznává Fridrich s úsměvem. Před několika lety absolvoval pár závodů s Vandou Jugasovou, dcerou výrazné osobnosti mezi navigátory Jaroslava Jugase, a rád se k dobré zkušenosti s dívčím prvkem ve voze vrátil.

Když Fridrich na trati bourá, dívá se šéf týmu, zda má dcera manžela pohromadě

„Lenka je mladá a do rallye nadšená. Postupně si na sebe zvykáme a jde nám to dobře. Při navigování nesmí být a ani není rozdíl, zda vedle vás sedí žena, nebo muž, jde o přístup. S tím jsem u Lenky spokojený. Její hlas je pak jedním z dalších pozitiv,“ líčí devětadvacetiletý jezdec.

Na sedačku vedle sebe získal skutečně „kovanou“ posilu – jeho spolujezdkyně pochází ze západních Čech a vyrůstala v domě ležícím přímo na trase jedné z rychlostních zkoušek Rallye Šumava nazvané Koráb. „Ta je jednou z nejznámějších. Odmala jsem se na soutěž chodila dívat, rozhodně mě to ovlivnilo,“ přikyvuje o šest let mladší Kreslová. V současnosti pracuje na sekretariátu Autoklubu ČR, zastřešující organizace českého motorsportu.

Velkou roli hraje slovosled

Za volantem sedí nerada, zato jako navigátorka je ve svém živlu. „Lenka je snaživá, pečlivá v přípravě,“ kvituje Fridrich.

Přáteli byli ještě dřív, než spolu usedli do jednoho vozu, takže když Fridrichovi z jeho Alfy Romeo 147 po dvou a půl letech „vystoupil“ navigátor Lukáš Sedláček, věděl, kam se obrátit.

Pech vs. Kopecký. Věčná rivalita přinesla u vinic šťouchy i boj o sekundy

A tak za pochodu piluje souhru s copatou parťačkou. „Tolik najetých kilometrů, abychom mohli říct, že jsme už sžití, ještě na kontě nemáme. Ale jet spolu dokážeme. Líbilo se mi, když nás na minulé Rallye Český Krumlov zradila poloosa, že to Kuba nechtěl vzdát, úkoloval mě a fungovalo to,“ cení si Kreslová.

Zvykat si musela hlavně na tempo, které má Fridrich rychlejší než její předchozí šoféři. „Učím se, kdy chce informace, které mi při zkušební jízdě do rozpisu nadiktoval, jak je chce přečíst, velkou roli hraje slovosled. To vše se musí sladit,“ popisuje.

Orientace podle papíru

Agrotec Petronas Rally Hustopeče

Devatenáctý ročník populární „rallye mezi vinicemi“ se uskuteční 14. a 15. června jako šestá soutěž evropského seriálu European Rally Trophy a třetí podnik českého šampionátu v rallye. V pátek se odstartuje v 16:30 z Husovy ulice v Hustopečích, v sobotu pak v 8:30. V plánu je dvanáct rychlostních zkoušek o celkové délce přes 160 kilometrů, i s přejezdy čeká startovní pole 387 kilometrů.

Jak tato souhra probíhá v praxi? „Trať si najíždíme den, nebo dva dny před soutěží. Většinou máme tři průjezdy. Při prvním mi Kuba nadiktuje, co pak chce v závodě ode mě slyšet, a já si to za jízdy píšu. Při druhém průjezdu poznámky opravujeme a při tom třetím se snažíme jet skoro už načisto,“ říká o svých povinnostech navigátorka.

Na trati se často orientuje hlavně podle papíru, protože jak s úsměvem připouští, ve Fridrichově voze má sedačku nízko a skoro nevidí ven. „Alfa je super auto, tvrdé. To se mi líbí,“ pochvaluje si.

Nadcházející Rally Hustopeče považují oba za dosavadní vrchol roku. „Nejkrásnější soutěž v kalendáři,“ hlásí Kreslová. Také jde o závod domácí, což je hlavně pro Fridricha závazek. „Předloni jsem v Hustopečích boural, loni měl závadu na palivovém čerpadle. Letos chci závod odjet celý a aspirovat na přední příčky,“ neskrývá ambice jezdec.

17. června 2023