iDNES.cz

Rakovinu plic pomáhá odhalit maďarská aplikace, testují ji také v Brně

  15:40
Až pětinu všech úmrtí na rakovinu způsobí nádory na plicích. Jednoho z největších „zabijáků“ v Evropě teď mohou lidé sami rozpoznat díky aplikaci LungScreen, která funguje od konce loňského roku.

Vzorky normální plíce a plíce zničené bronchogenním karcinomem. Nádor je bílá hmota v dolním laloku, tkáň v horním laloku je zčernalá z dehtových usazenin z kouření.

Na jejím testování v běžné lékařské praxi se nyní podílí i Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA).

„Pacient má možnost stáhnout si zadarmo aplikaci prostřednictvím QR kódu a udělat si sám vyhodnocení svého rizika rakoviny plic,“ uvedl přednosta I. chirurgické kliniky Ivan Čapov.

Definitivní slovo má ovšem lékař, aplikace má sloužit především jako prevence. „Nenahrazuje lékaře, neukládají se v ní žádná data pacienta,“ potvrdil Čapov. I tak ale zvyšuje šanci na včasný zákrok. Z rok a půl trvající testovací studie vyplývá, že počet pacientů, které lékaři stihli operovat včas, se zvýšil až o pětinu.

„Aplikaci si za tu dobu stáhlo 24 tisíc uživatelů. Osm tisíc z nich přitom mělo vysoké riziko vzniku rakoviny. Z 1 376 CT vyšetření, která lékaři provedli, vzešlo 262 pozitivních nálezů. Nádor na plicích byl operován 74 pacientům. Ale jednalo se třeba i o stín tumoru v plíci, podezření na rakovinu jícnu, nádory v mezižeberní oblasti nebo ledvin a jater,“ vyjmenovala mluvčí FNUSA Petra Veselá.

LungScreen v brněnské nemocnici teď testují přímo lékaři s konkrétními pacienty. Uživatel odpovídá na specializované otázky, na jejichž základě ho aplikace zařadí do jedné ze tří skupin podle míry rizika.

Uživateli pak LungScreen doporučí, zda má navštívit specialistu. V nemocnici následně lékaři člověka vyšetří a anonymizovaná data zaznamenají. Podobně se do ověřování funkčnosti aplikace původem z Maďarska zapojuje dalších pět českých nemocnic.

Většina diagnóz u rakoviny plic je stanovena až v pozdním stadiu. „Na nemoci spojené s kouřením zemře ročně v České republice asi 18 tisíc lidí,“ doplnila Veselá.

zpět na článek