Z rakoviny se rozhodla vykreslit, lymfomu vytvořila v komiksu celé město

  15:22
Vtáhnout čtenáře do problému, který si dosud jen představoval nebo možná ani představit nedovedl. To umí komiks o životní cestě mladé učitelky, které lékaři diagnostikovali rakovinu. „Komiks byl jediným pozitivním vedlejším efektem chemoterapie,“ říká dnes autorka Lucie Trávníčková.

Lucie Trávníčková se rozhodla se svou nemocí bojovat pomocí komiksu. | foto: FN Brno

Komiks se jmenuje Lymfom City. Lucie Trávníčková v něm pomocí černobílých kreseb zaznamenala autobiografii své onkologické léčby a výtvarně se tak vypořádala s diagnózou nádorového onemocnění lymfatické tkáně.

„Své nemoci jsem chtěla dát do komiksu fyzickou podobu. Jelikož se mi usadila hlavně v kostech, dostala podobu kostry. V noci měla podobu kostry netopýra, ve dne člověka,“ vysvětluje autorka komiksu, která je i jeho hlavní hrdinkou.

Netopýry má podle svých slov ráda. „Koneckonců i Batmana, aspoň si moje nemoc mohla připadat jako opravdový komiksový hrdina. Nebo alespoň jako jeho onkologická napodobenina,“ pokračuje žena. 

Je učitelkou, zájem o tvorbu komiksů se u ní projevil už během studia na SŠUŘ v Brně (dnešní Střední škola umění a designu), kde vystudovala užitou malbu.

První komiksová okénka vznikala v čekárnách, kreslení a zapisování cizích rozhovorů se pak stalo součástí léčby. Aby ji zvládla, vytvořila si z lymfomu kamaráda a „za odměnu“ mu postavila vlastní město, v němž spolu žili téměř rok.

Svoji pacientku v tvorbě podporovala i klinická psycholožka Petra Bučková z Fakultní nemocnice Brno. „Pomocí svého nadání vyjádřila hloubku svého utrpení a bolesti. S humorem se vyrovnává s absurdními i ponižujícími situacemi, na něž narážela,“ pověděla Bučková.

Komiks je podle ní zprávou o těžké pouti. „Na ní objevila svou krásu, hravost a lásku k životu. Lucie ve své nemoci našla rádce a učitele moudrosti,“ dodala Bučková.