Šetří peníze i planetu. Půjčovna nabízí oblečení z druhé ruky i od designérů

  17:14
Většina lidí si čas od času povzdechne, že nemá co na sebe. Může jít o chybějící kousky oblečení na nejrůznější události od party až po promoce. Kdo nechce zbytečně kupovat něco, co si na sebe vezme jednou a pak to zahodí, najde alternativu v brněnské půjčovně oblečení.

Brněnský ateliér „o patro výš“ nabízí k zapůjčení oblečení z druhé ruky i od designérů. Zájemci si mohou s odvážnějšími kusy zaexperimentovat. | foto: Kristýna Chocholáčová

Ateliér „o patro výš“ v Masarykově čtvrti se řídí mottem „tvůj šatník stále fresh a naše planeta též“. Výpůjčkou oblečení a doplňků k němu mohou lidé ušetřit životní prostředí i vlastní peníze a zároveň experimentovat se stylem oblékání.

Za projektem stojí tým žen se stejnými hodnotami a vizí. Svou práci staví na udržitelnosti, komunitě, ale i nenucenosti a zábavě. Nápad rozjet půjčovnu oblečení se zrodil v hlavě Jekateriny Trokhiny, která sama vlastnila množství zajímavých kousků z druhé ruky, které půjčovala známým. Do týmu přibrala dvě kamarádky, Kristinu Ninu Schwarz a Natalii Polonyankinu, a pozvolna začaly plánovat koncept i shánět oblečení.

Po ročních přípravách loni v květnu otevřely svůj podnik, za tu dobu se staly součástí komunity kreativního hubu KUMST, navázaly spolupráci s designéry z Česka i Slovenska a uspořádaly několik vlastních akcí.

Oblečení pro zákazníky shání průběžně v second handech a charitativních obchodech. „Na lov“ rády vyráží i do menších měst nebo do zahraničí, kde je často zajímavější nabídka.

„Půjčujeme oblečení a doplňky z druhé ruky a od lokálních designérů a designérek. Oblečení z druhé ruky posuzujeme podle materiálu, zpracování a originality, na základě kombinace těchto kvalit pak naceníme půjčovné. Máme kousky, které jsou velmi výrazné až výstřední, ale také ty umírněnější,“ popisuje členka půjčovny Kristina Nina Schwarz. V případě, že se rozhodnou něco do sdíleného šatníku nezařadit, pošlou to dál.

Žádné dělení na pánské a dámské

Nabídka je rozdělena podle ročních období na letní a zimní. „Šatník je poměrně fluidní, takže neustále přidáváme něco nového, ale také vyřazujeme. Snažíme se mít k dispozici oblečení všech velikostí, barev i struktur pro všechny. Není rozděleno na pánské a dámské, ať si každý vybere, co se mu líbí. Nechceme určovat módě žádné hranice,“ říká Schwarz.

O patro výš nejčastěji navštěvují lidé půjčující si oblečení na speciální příležitosti, jako jsou svatby, plesy, festivaly, party, konference či promoce. Podle Schwarz je půjčovna dobrý způsob, jak osvěžit svůj šatník a vzít si na sebe neotřelý kousek, který by lidé za normálních okolností neunosili. Využije se oblečení, které bylo už vyrobeno, a je tak v neustálém oběhu.

Odstřihla se od obchodů, začala šít. Pánskou košili umí předělat na halenku

„Půjčování oblečení je také vhodné pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny a hodiny hledáním v second handech. U nás najdou cream de la cream, třešničky všech dortů, a to vše na jednom místě,“ vyzdvihuje.

Další výhodou je možnost prozkoumat nové styly a trendy za výhodnou cenu a bez zavazujícího nákupu. U designérských kousků dostupných v ateliéru je totiž výpůjčné jen zlomkem jejich prodejní ceny.

Na týden či na měsíc

Pro zákazníky jsou dveře půjčovny otevřeny každý pátek od 14 do 19 hodin. Outfit si lidé mohou sestavit sami nebo s pomocí členek týmu. Půjčuje se na týden, dva nebo měsíc s tím, že je možné si dopředu rezervovat určitý termín.

„Oblečení je u nás také možné kdykoliv během otevírací doby darovat. Při přijímání darů posoudíme, zda se nám daný kousek do šatníku hodí a v jakém je stavu. Pokud ho zařadíme, dáme slevu 20 procent na další výpůjčku,“ informuje Schwarz.

Inspirací v módě může být klidně příroda, říká brněnský návrhář Jevula

Do budoucna chtějí poskytovat i oblečení na každodenní nošení a přizpůsobit tomu i systém. Zákazníci by si tak mohli opakovaně vypůjčit určitý počet kusů na měsíc formou předplatného. „Zároveň vnímáme, že půjčování oblečení je poměrně specifický koncept a je třeba potenciální zájemce a zájemkyně s ním teprve seznámit, a až potom experimentovat s jeho dalšími možnostmi,“ přiznává Schwarz.

Členky týmu se zároveň snaží najít nové prostory blíže centru s lepším zázemím pro zákazníky i sortiment.

Autor: