Mírnější zimy drží v Česku ptáky, kteří dříve migrovali. Koná se další sčítání

  6:04
V minulém roce na jižní Moravě přezimovali i ptáci, již se obvykle ve zdejší přírodě nevyskytují. Vyplývá to z každoročního celorepublikového sčítání, které pod názvem Ptačí hodinka pořádá Česká společnost ornitologická. Další pozorování se uskuteční na konci tohoto týdne.

Loni v lednu na území kraje zavítalo více než 30 brkoslavů severních, 10 husic nilských nebo 15 kachniček mandarínských. Poslední zmíněný druh tady dokonce začal vytvářet životaschopné populace, které lze sledovat i uprostřed Brna.

Kvůli mírnějším teplotám zde stále častěji zůstávají přes zimu i druhy, které dříve výhradně migrovaly. „Riskují sice, že je zaskočí nečekané mrazy, ale na jaře zase mají výhodu před jedinci, kteří se teprve vracejí ze zimovišť na jihu,“ vysvětluje Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Předchozí leden dobrovolníci nahlásili například 23 pěnic černohlavých, 20 jeřábů popelavých, pět skřivanů, devět sokolů stěhovavých a desítku čápů. Zaznamenali také exotické opeřence. Přestože některé tyto druhy dokážou přežít v naší přírodě i volně, šlo tehdy o jedince uniklé z chovu.

Dobrým lákadlem je krmítko

Letošní Ptačí hodinka má termín od pátku 10. ledna do neděle 12. ledna vždy po dobu jedné hodiny. Zájemci si můžou vybrat svůj vlastní čas i místo pozorování. Při sledování na zahradách je podle odborníků dobrým lákadlem krmítko se slunečnicovými semínky, vlašskými ořechy nebo lojem.

Na skutečně zajímavé nebo vzácné druhy lidé narazí spíše ve volné přírodě. Originální objevy nabídnou také ptačí parky Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku nebo Malá Lipová u Přerova.

Pozorovatelé můžou prostředí po dobu trvání programu měnit. „V pátek můžou počítat na vlastním pozemku, v sobotu na výletu k rybníku a v neděli třeba v městského parku,“ nabízí postup Hořáková.

Začne přituhovat, naplňte krmítka. Ornitologové stojí o vaše pozorování

U samotného sčítání je podle ní důležité se neprocházet a celou hodinu setrvat ve zvolené lokalitě. K záznamu výsledků poslouží sčítací arch nebo elektronický formulář na webu ptacihodinka.birdlife.cz, do nichž budou účastníci zapisovat vždy největší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu.

Cílem sčítání je dlouhodobě sledovat zimování ptáků a zjistit, co ovlivňuje jejich výskyt a chování. Zároveň se ornitologové snaží zapojit širokou veřejnost. Loni se programu zúčastnilo více než 35 tisíc dobrovolníků, kteří během tří dnů sečetli dohromady 792 611 ptáků. Nejobvyklejším opeřencem byli sýkora koňadra a pak vrabec polní.

Autor: