Z čínské továrny česká firma své roušky nevyveze, nový typ vyrobí v Izraeli

  17:42
Brněnská společnost Respilon chce za několik týdnů dodat na trh speciální roušky, které dokážou viry nejen zachytit, ale i zahubit. Účinné budou i proti čínskému koronaviru, kterým se nakazily tisíce lidí a více než 130 jich zemřelo.

Na vývoji spolupracovala brněnská firma s experty v Izraeli. „S naším izraelským partnerem jsme se v úterý domluvili, že jsme schopni urychleně zahájit výrobu v jednom tamním závodu. Mělo by se tak stát během čtrnácti dnů, což znamená, že masky budou k dostání v horizontu šesti až osmi týdnů,“ prohlásil šéf firmy Roman Zima.

Není to reakce na současnou situaci v Číně, na vývoji a testování pracují v Brně několik měsíců. Rouška přiléhající k obličeji bude stejně jako ostatní výrobky Respilonu obsahovat nanovlákna, kterými viry neproniknou, nově v nich však bude také oxid mědi. Právě ten viry zahubí.

V Respilonu počítají, že za jeden měsíc budou schopni v Izraeli vyrobit 350 tisíc masek měsíčně. Poptávku to ovšem ani zdaleka nepokryje. „Za celý minulý rok jsme prodali 700 tisíc masek, od minulého čtvrtka máme poptávku na 8,5 milionu kusů,“ uvedl Zima.

Číňané vyhnali zaměstnance zpět do práce

Veškerou dosavadní výrobu masek mají dnes soustředěnou v Číně, kam z Česka dodávají materiál z nanovláken. Mimo ni se však při tamní epidemii vyrobené roušky nyní nedostanou.

Výroba tam navíc jede naplno, přestože během oslav čínského nového roku měli být zaměstnanci původně doma. „Čínská vláda řekla ‚zpátky do práce‘, takže se jede. Denně vznikne asi 150 tisíc ústenek,“ sdělil Zima.

Kapacita čínských firem je sice vyšší, Respilon ji ale sám navýšit nemůže, protože ji zaplnili konkurenti se svými rouškami. Ani jinde ve světě teď nedokáže brněnský podnik najít volný prostor, kde by mohl objednat výrobu.

„Neřekl bych proto, že teď máme radost, že se byznysu velmi daří, protože nedokážeme našim zákazníkům roušky dodávat,“ podotkl Zima.

Kromě roušek vyvíjí brněnská společnost ve spolupráci s českými univerzitami i další ochranné pomůcky s nanovlákny, ať už jsou to šátky nebo nákrčníky. Ve spolupráci s brněnským Vysokým učením technickým vyvinula také sítě do oken, které brání průniku částic ze smogu nebo různých pylů a chrání tak alergiky či astmatiky.

Autor: