Sál zastupitelů v Brně zaplnili lidé protestující kvůli Romům i územnímu plánu

  9:38
Několik menších skupin deseti až dvaceti lidí ráno zaplnilo jednací sál brněnských zastupitelů. Část demonstrantů kritizuje přístup vedení Brna k ukrajinským Romům, jiným se nelíbí návrh nového územního plánu včetně chystaných zábran proti velké vodě kolem řeky Svitavy v Maloměřicích.

Demonstranti kritizující přístup vedení města k ukrajinským Romům stáli už ráno před zahájením schůze zastupitelů před budovou brněnského magistrátu. Posléze se přesunuli do sálu. S sebou měli transparenty s hesly jako „Solidarita bez rozdílu“ nebo „Všichni jsme lidé, chovejme se k sobě lidsky!“

Protestujícím vadí, jakým způsobem město řeší situaci příchozích ukrajinských Romů. Nedaleko brněnského nádraží, kde se v minulých týdnech pohybovali a bivakovali, jim Brno v blízkosti hotelu Grand postavilo stany jako přístřeší a přistavilo cisternu s vodou, kterou je však nutné pro pití převařit. To tam však není možné, protože na místě není elektřina. Neziskové organizace upozorňují, že tam lidé žijí v nedůstojných podmínkách.

„Přišli jsme proto, že stav je otřesný, jsou tam nelidské podmínky, ve kterých se nedá žít, už vůbec ne důstojně. Lidé tam mají hlad, nemají co pít. Voda je po několika dnech na slunci zkažená. Brno může dělat víc se svými prostředky a rozpočtem a nedělá nic. Může se domluvit s krajem, aby mohli využívat tábor v Ostrovačicích, který je momentálně prázdný,“ sdělila jedna z pořadatelek Anežka Michnová z iniciativy Sdruženy.

Hejtmanství i město argumentuje, že nejde o místo, kde mohou lidé bydlet a že nabízené ubytování tito uprchlíci odmítli.

Další demonstranti s transparenty přišli vyjádřit nesouhlas s návrhem nového územního plánu nebo také s plánem vybudování protipovodňových opatření.

Na cedulích měli tito protestující slova o tom, že nezabrání-li zastupitelé výstavbě zeleného nábřeží, podpoří vyvlastňování. Nebo že developer, který tam chystá výstavbu dnes v záplavovém území, na zábranách jen vydělá a naopak město prodělá.

„V případě vybudování navrhovaných protipovodňových opatření u řeky Svitavy v Maloměřicích se naprosto fatálně zvýší ohrožení širokého okolí, protože není a nebude nijak chráněno,“ upozornila na zastupitelstvu obyvatelka Maloměřic Zuzana Rožcová.

Autoři: ,