Spojení světů mikro a makro. Exponát ukáže, jak se kraj představí v Dubaji

  12:14
Pohled do nitra ledviny, detail oka psí blechy. Nebo naopak dechberoucí podívaná na Slunce i horizont nekonečného vesmíru. Nejen takový zážitek zprostředkovává hypermoderní exponát, který bude putovat jižní Moravou. Lidem přiblíží atmosféru jihomoravské prezentace na světové výstavě Expo v Dubaji.

Speciální dílo přiblíží Jihomoravanům svět mikro i makro. Na tomto snímku je záběr Slunce. V Brně je řada firem z oboru kosmického průmyslu. | foto: Hvězdárna a planetárium Brno

„Brno je špičkou v oblasti vesmírného průmyslu a elektronových mikroskopů. Proto chceme náš kraj na Expu reprezentovat tématem spojení dvou světů mikro a makro,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). 

Ve stejném duchu byl vytvořen i interaktivní exponát, který je nyní umístěn v brněnském vědecko-zábavním centru VIDA!.

„Na koncích kvádru jsou dva otvory, obloženy v jednom případě termo folií, která odkazuje na vesmírný průmysl a v druhém zrcadlovým obkladem, který odkazuje na technologii elektronové mikroskopie a zároveň na instalaci na Expu,“ přiblížil význam instalace Jan Machát z dílny Visualove, která projekt připravovala s architektonickou kanceláří Chybík+Krištof.

Brno je už od minulého století velkým hráčem na poli elektronové mikroskopie, tedy oboru zásadního pro vše od výroby mikročipů až po analýzu důkazů.

Ostatně v roce 1958 za takový přístroj získali brněnští experti zlatou medaili na výstavě Expo. V současnosti se tady vyrábí třetina celosvětové produkce elektronových mikroskopů.

Stejně tak mají v kraji dlouhou tradici vesmírné technologie. Dnes je zde navíc celá řada velkých i menších technologických firem zapojených do řetězce vesmírného průmyslu a souvisejících technologií.

Dílo, které bude putovat jižní Moravou a které přibližuje dnešní vyspělé technologie, vznikalo v posledních šesti měsících a vytvořili jej umělci stojící i za instalací tří obřích vesmírných modelů – Terralóny, Lunalónu a Marsmelounu, které byly přes léto k vidění v Brně.

„K realizaci tohoto exponátu jsme využili i vesmírné snímky z Hubbleova vesmírného dalekohledu i unikátních fotky mlhovin od NASA, které jsme počítačově rozpohybovali,“ odkryl Machát.

Cesta krajem se možná prodlouží

Exponát nezůstane pouze na jednom místě, procestuje celou jižní Moravu. Lidem přiblíží nejen jihomoravskou prezentaci na světové výstavě Expo, ale celkově obory, v nichž kraj vyniká.

Park VIDA! exponát opustí 17. října a zamíří do Židlochovic, posléze bude půl roku putovat dalšími městy. Poslední zastávkou vesmírného díla bude brněnská hvězdárna. Plány se ale mohou změnit, jedná se totiž o prodloužení jeho cesty.

„Již nyní se domlouváme s dalšími zapojenými organizacemi, že bychom v tour mohli pokračovat i v jarních a letních měsících příštího roku. Šlo by tak o největší road show propagující vědu a techniku, kterou jsme dosud uskutečnili,“ poznamenal šéf brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Autor: