Potrubí v Brně praská každou chvíli, hlavně to z bývalého východního bloku

  10:30
Prasklý vodovod, který ve vytížené Gajdošově ulici v brněnských Židenicích způsobil v úterní špičce dopravní kolaps, poukázal na problém, se kterým se město potýká dlouhodobě. Pracovníci vodáren řeší v Brně v průměru pět poruch denně.

Pracovníci Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) sice prasklý kus potrubí z roku 1925 hned vyměnili a díru zasypali štěrkem, když však spojili starou a novou trubku, vodovod nevydržel.

„U trubek tohoto stáří k takové situaci bohužel dochází. Bylo proto nutné vyměnit další čtyři metry vodovodního potrubí,“ uvedla mluvčí BVK Renata Hermanová. Dělníci to stihli hned v úterý, až do čtvrtka ale musí čekat na finální zaasfaltování, až štěrk ve výkopu sedne.

Přímo v Gajdošově ulici nejde o první havárii vodovodu. Podle místostarosty Židenic Petra Kunce (TOP 09) se tam od loňska staly už tři podobné případy. „Bylo to přibližně ve stejném úseku, jen v opačném směru,“ sdělil Kunc.

Nepatrnou výhodou předchozích poruch od té úterní bylo, že nebylo třeba uzavřít kompletně celý směr, ale jen jeden pruh. V druhé polovině totiž vodovod neleží přesně pod dělicí čárou, jako je tomu u současné havárie.

Problémem je stáří spolu s dopravní zátěží

Potrubí v Gajdošově ulici je v kritickém stavu a o rekonstrukci sítí i silnice se mluví minimálně dva roky.

Fotogalerie

Podle brněnského radního pro investice Davida Grunda (ODS) je na úsek s praskajícím vodovodem vypracovaný projekt, termín opravy ovšem vázne na domluvě mezi vodárnami a Ředitelstvím silnic a dálnic, jež silnici vlastní.

„Doufám, že se příští rok začne,“ řekl radní.

Je to ale spíš přání, podle mluvčí vodáren se v harmonogramu počítá se startem až v roce 2022 či 2023.

Pokud tak aktuální porucha rekonstrukci neurychlí, může se situace opakovat. „Pravděpodobnou příčinou havárie je značná dopravní zátěž a stáří vodovodu,“ vysvětlila Hermanová.

Samotné stáří tedy podle ní nemusí být automaticky příčinou havárie, tou je až kombinace s velkým provozem. Třeba první březovský vodovod o délce 57 kilometrů, který do Brna přivádí pitnou vodu, vznikl ještě za Rakouska-Uherska a dodnes bez problému slouží.

Opravy budou potřeba na více místech

Nicméně v havarijním stavu jako v Gajdošově je vodovod také v centru v Jezuitské, České či Solniční. Ve dvou posledně zmíněných ulicích se brzy začne s opravou.

Brněnské vodovody

1 421 kilometrů potrubí provozují Brněnské vodárny a kanalizace.

1 806 havárií potrubí museli pracovníci vodáren loni řešit.

483 havárií bylo loni na hlavních zásobovacích řadech, jako je ulice Gajdošova.

94 let je stáří litinového potrubí, které je uložené pod Gajdošovou ulicí v Židenicích.

Pracuje se už také v Lužánecké a opravu čeká i část Bohunické. Podle Grunda není v nejlepším stavu ani potrubí ve frekventované Vídeňské ulici. „Tam bude třeba zkapacitnit vodovod i kanalizaci,“ doplnil radní.

Brněnské vodárny řeší poruchy na vodovodní síti prakticky neustále. Jen loni jich bylo více než 1 800, z toho zhruba čtvrtina na hlavních řadech. Letos se ke Gajdošově přidaly třeba také Bratislavská, Cejl či Svatoplukova.

„Příčinou nejvyššího výskytu poruch a havarijních stavů jsou potrubí používaná při budování vodovodů od 70. do 80. let minulého století, vyrobená v různých zemích bývalého východního bloku,“ přiblížila Hermanová.

Stejně jako v úterý se v souvislosti s poruchou v Gajdošově dají očekávat dlouhé kolony i ve středu a minimálně ve čtvrtek dopoledne. Tisíce aut, jež jindy stěží obslouží čtyři pruhy, musí teď zvládnout pouze dva.

Autor: