Budova pošty v Brně se prodala na druhý pokus, vítěz dražby slibuje opravu

  13:18,  aktualizováno  16. listopadu 11:57
Až na druhý pokus se v elektronické aukci prodala budova pošty u hlavního nádraží v Brně. Před měsícem o slavnou, ale chátrající stavbu od architekta Bohuslava Fuchse nikdo zájem neměl, dražba se proto opakovala. Budovu vydražila společnost Recollect, která ji chce opravit.

„Z e-aukce budovy pošty vyšel vítěz, který nabídl 117 milionů korun, což byla zároveň minimální nabídková cena,“ potvrdil v pondělí mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. 

Novým majitelem památkově chráněného objektu, kam v současné době měsíčně chodí 50 tisíc lidí, se stala společnost Recollect, za níž stojí Trinity bank českého miliardáře Radomíra Lapčíka. Jejím cílem je podle zaslaného prohlášení „navrátit této významné budově krásnou funkcionalistickou podobu.“

„Nyní budou probíhat kroky, jako složení ceny a sepsání smluv. Vzhledem k tomu, že na budovu mají předkupní právo ještě České dráhy, bude jim poté ještě budova nabídnuta ke koupi,“ poznamenal Vysoudil. 

Poště se provoz v budově od architekta Bohuslava Fuchse nevyplatil. Je dnes poloprázdná a ve špatném technickém stavu, a tak se jí chce státní podnik zbavit. Stávající pobočku plánuje rozdělit a přesunout na dvě místa, aby na ně nebyl příliš veliký nápor.

„Provoz pošty by se měl přemístit a naším záměrem je, aby i nadále zůstal na frekventovaných lokalitách v blízkosti nádraží. Jednáme s Obchodním centrem Letmo, abychom pobočku zachovali v blízkosti dopravního uzlu a autobusového i vlakového nádraží,“ nastínil Vysoudil, kam by se pošta mohla přestěhovat.

Druhou pobočku pak plánují na opačném konci centra města v prostorách Šumavská tower. Současná pobočka tedy bude uzavřena, respektive přesunuta, nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Vlastník může žádat o dotace

Cenu 117 milionů stanovila Česká pošta na základě znaleckého posudku. Nový majitel však bude potřebovat ještě další peníze na opravy, navíc bude muset brát v potaz památkovou ochranu.

„Bez ohledu na skutečnost, kdo je vlastníkem budovy, je možné žádat o dotaci na její obnovu z každoročně vyhlašovaného programu pro poskytování dotací z rozpočtu města Brna na obnovu kulturních památek. Zároveň platí, že na stavebně-udržovací práce této budovy lze žádat o dotaci i od ministerstva kultury,“ informoval náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

„Spekulovat momentálně o tom, k čemu bude budova novým majitelem využita, je předčasné. Záleží to především na majiteli. Město může v případě potřeby vést s vlastníkem jednání, která ale nejsou závazná,“ doplnil.

Sídlo nejnavštěvovanější pobočky v Brně bylo postaveno v letech 1937 až 1938. Na začátku byla soutěž o novou poštu, v níž zvítězil Fuchsův návrh. Zajímavostí je, že slavný architekt stávající podobu už od počátku zamýšlel jen jako provizorium, které se později přestaví. Kvůli válce však k dalším změnám nedošlo.

Autor: