Poslední aristokratka míří do kin, filmaři měli na zámku zakázané orgie

  11:04
Série kastelána Evžena Bočka o prokleté aristokratce Marii a jejích amerických příbuzných, kteří dostali zpět v restituci rodinné panství, se stala bestsellerem. Už ve čtvrtek uvidí první diváci Poslední aristokratku také na filmovém plátně. Slavnostní předpremiéru očekávaného snímku hostí brněnské kino ve Velkém Špalíčku.

 Evžen Boček je už sedmnáct let pevně spjatý se zámkem v Miloticích na Hodonínsku, jako nejdéle sloužící kastelán v Česku na něm také bydlí. A z letitých zámeckých zkušeností čerpá nápady i pro své knihy.

Fotogalerie

Příběh aristokratky Marie do filmové podoby přetvořil Jiří Vejdělek, který se ujal i režie snímku.

„Román jsem našel před lety v jednom knihkupectví, hned jsem si říkal, že by z toho mohla být dobrá komedie. Tak jsem se začal zajímat o práva,“ vzpomíná Vejdělek.

Jenže práva už byla prodaná. Tvůrce úspěšných komedií Ženy v pokušení či Muži v naději měl však štěstí, nakonec ho totiž oslovili producenti Ondřej Zima a Silvie Michajlova a domluvili se na spolupráci.

„Když jsem Poslední aristokratku psal, tak jsem ani netušil, nedoufal, že knížka vůbec vyjde. A když jsem se dozvěděl, že například hospodyni paní Tichou hraje Eliška Balzerová, byl jsem vyloženě nadšený,“ podotýká Boček.

Hlavně, ať je to zábavné, nabádal kastelán

Práci na scénáři i celé výpravě filmu vzal Vejdělek od podlahy. Aby na plátně vykreslil příběhový zámek Kostku tak jako Boček, objel se štábem hned pět zámků na Moravě i v Čechách.

Využil i Bočkův domov v Miloticích, jenž štábu sloužil vůbec nejdéle a natáčela se tam většina scén.

„Jediné, co si pan Boček vyhrazoval, bylo chování v kapli. Když se před časem dozvěděl, že to budu točit já, zjišťoval si, co jsem zač. A upozorňoval mě, aby tu nedocházelo během natáčení k nějakým sexuálním orgiím,“ směje se režisér.

K tomu měl kastelán ještě jeden zásadní požadavek. „Nekladl jsem si žádné podmínky na natáčení. Říkal jsem jim, dělejte si s tím, co chcete. Hlavně prosím vás, ať je to zábavné a vtipné, abych se jako divák, když přijdu do kina, u toho bavil a smál. Abych neodcházel v depresi nebo naštvaný,“ podotýká.

Jestli se o kvalitě filmového humoru přesvědčí už při brněnské předpremiéře, ještě není jasné. Ačkoli se do Brna chystá, už dříve se nechal slyšet, že by nejraději film viděl v rodném Kyjově. Tamní kino uvede snímek hned v pátek, ostatní budou šlechtickou komedii promítat až od čtvrtka 24. října.

Režisér se bál o herce kvůli zimě

V hlavní roli mladé aristokratky Marie se divákům představí Yvona Stolařová, jež se kvůli roli učila jezdit na koni. Její rodiče si zahráli ostřílení Hynek Čermák a Tatiana Dyková.

Roli kastelána, který podle Bočkových slov není jeho vlastním obrazem, přidělil Vejdělek Martinu Pechlátovi. A jako hypochondrického zahradníka mohou diváci sledovat Pavla Lišku.

Herci a štáb se museli vypořádat s několika nečekanými situacemi. Při natáčení večerní scény se bez varování zřítil lustr, natáčení komplikovala také zima.

„Na zámcích se nedá topit, aby to neponičilo obrazy a starožitný nábytek, takže jsme měli několik týdnů studený odchov. Bál jsem se o štáb i o herce. Ale to kouzlo zámků stojí opravdu za to,“ hodnotí Vejdělek.

O kostýmy se postarala Katarína Hollá, titulní píseň k filmu nahrála slovenská skupina No Name.