Za 130 tisíc pozvedne prvňáky i maturanty, soukromá škola se v Brně rozrůstá

  11:34
Téměř 70 nových míst pro prvňáčky se od září otevře v Brně. Později se k nim přidá i první třída osmiletého gymnázia. V lavicích se však děti pravděpodobně neskamarádí s těmi, kdo bydlí nedaleko od budovy a za výukou dochází podle spádovosti. Třídy totiž otevře soukromá síť PORG, kde rodiče platí nemalé školné.

Od září funguje nová soukromá základní škola PORG Brno. V areálu Nové Zbrojovky otevřela dvě první a jednu třetí třídu. | foto: PORG Brno

PORG letos začal pracovat na propojení se stávajícím a taktéž soukromým Školským komplexem na Mendlově náměstí. Ten přitom zahrnuje nejen základní školy s výukou v angličtině, ale také gymnázia, mateřskou školu a střední pedagogickou školu.

„Příští rok začneme s prvními třemi třídami základní školy. Gymnázium otevřeme až v roce 2025, protože chceme mít dostatek času, abychom mohli garantovat ten nejvyšší možný standard. Děti, které už ve Školském komplexu jsou, dostudují za podobných podmínek, za jakých nastoupily. Nové třídy pak už pojedou v našem systému,“ poznamenává předseda správní rady PORG Martin Roman.

Příští rok tak na Mendlově náměstí otevře ještě jedna třída šestiletého gymnázia v původním systému, střední pedagogická škola bude pokračovat po vlastní ose. Roman také naznačil, že s novým výukovým systémem postupně přijdou změny v učitelském sboru.

Nová Zbrojovka v Brně dostane i školu, architekti se na ní vyřádili

PORG už nyní v Brně děti nižšího stupně základní školy vzdělává, a to v Nové Zbrojovce. I tam rodiče platí školné, s nímž musí počítat také zájemci o místo v nových třídách na Mendlově náměstí.

Jeden rok vyjde na 130 tisíc korun za dítě. „Je to včetně všech mimoškolních aktivit a učebnic. Peníze jdou i na platy kvalitních kvalifikovaných učitelů, rodilých mluvčích. O tyto lidi, kteří vystudovali efektivní výuku svého rodného jazyka pro cizince, soupeříme s Dubají nebo Čínou,“ vysvětluje Roman.

Zároveň upozorňuje, že děti instituce přijímá podle výsledku přijímacích zkoušek, nikoli podle bankovního konta. „Pokud je měsíční příjem rodiny nižší než sto tisíc korun, má dítě právo na stipendium. Hradí se ale alespoň deset procent z plného školného. Lidé si pak víc váží toho, co si platí,“ míní Roman.

Žádané chemiky vychová nové gymnázium, chce nadchnout pro přírodní vědy

Původní plán PORG pro Brno byl přitom otevřít úplně novou školu pro osmileté česko-anglické gymnázium, a to podle zaběhnutého vzoru škol v Praze a Ostravě. Ministerstvo školství však nepodporuje vznik nových osmiletých gymnázií, a tak síti na zbrusu nové zařízení neudělilo licenci.

Ředitel Školského komplexu Ivo Procházka si od spojení slibuje více akademických úspěchů i přátelské prostředí pro vzdělávání. „PORG každoročně dovádí své studenty na první místo ve státních maturitách a k nejlepším výsledkům v mezinárodních maturitách, a přitom udržuje ve škole fantastickou atmosféru. To chci pomoci získat i pro děti v Brně,“ přeje si Procházka.

30. října 2023

Autor: