iDNES.cz

Podnikatelé se inspirují Západem, pošlou miliony začínajícím firmám

  12:02
Mají peníze a chtějí, aby se otáčely. Úspěšní podnikatelé z jihu Moravy chtějí investovat do začínajících firem. Sdružili se proto do klubu takzvaných Garage Angels a společně hledají zajímavé projekty a startupy, kterým by pomohli v rozjezdu.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na Západě je tento způsob investování běžný. Bohatí podnikatelé pumpují peníze do nadějných mladých firem v jejich prvních, „andělských“ fázích. V Česku je ovšem v počátcích.

„Stále zde existuje velká rezerva v oblasti investic do startupů, kterým dominuje relativně malá skupina velmi bohatých lidí. Ti investují převážně jednotlivě, a to buď napřímo do společností, nebo prostřednictvím soukromého fondu či rodinných firem. Nedochází ale ke společným investicím několika ‚Business Angels‘ dohromady a struktura a organizace tohoto fenoménu stále nedosahuje žádoucí úrovně,“ informovala o novém způsobu investování loňská zpráva Světové banky.

Střípky této specifické možnosti podpory startupů se podle ní objevují na území Prahy a Brna, avšak omezují se pouze do několika málo sektorů, především do informačních a komunikačních technologií.

Jihomoravští Garage Angels se coby patrioti chtějí zaměřit hlavně na firmy a podnikatele ze svého kraje, i když jeho hranicemi nechtějí své působení omezovat.

„Vyhledáváme podnikatele v začínajících fázích života firmy, soustřeďujeme se tedy na takzvané andělské investice nebo na první kola investování. Cílem je vždy urychlit vývoj firmy a uspíšit příchod produktu nebo služby na trh. Nejsme zaměření na určitý obor nebo obory,“ deklarují ve svém manifestu zakladatelé klubu.

Patří k nim například Karel Obluk, který jednu dobu řídil AVG, zakladatel Computer Pressu, investor Kiwi.com a krajský zastupitel za Zelené Jiří Hlavenka nebo zakladatelka personální agentury Advantage Consulting a společnosti AC Jobs Olga Hyklová.

Na projektu se bude podílet i Jihomoravské inovační centrum, jež pomůže s vyhodnocením zájemců o získání investice. Ti se nyní mohou skupině hlásit se svými obchodními plány. Cílem Obluka a jeho společníků není převzít nad firmou kontrolu, ale pomoci jí v rozjezdu, a za to pak mít z jejích úspěchů částečný podíl na zisku.

zpět na článek