Další stánky pod brněnským nádražím jsou vyklizené, může začít likvidace

  16:14
Dalších pět nevzhledných stánků v podchodu pod hlavním nádražím v Brně může brzy zmizet. Zástupci společnosti Pliska, která v únoru pravomocně prohrála soud s Brnem o jejich vlastnictví, je dnes předala městu.

„Jsem rád, že společnost splnila rozsudek dobrovolně a nejsme nuceni jej vymáhat exekučně,“ vyjádřil se radní pro oblast majetku Jiří Oliva (ČSSD).

Stánky už jsou vyklizené, nikdo si zde tak nic nekoupí. Teď je čeká demontáž a likvidace, kterou zajistí městská společnost Brněnské komunikace jakožto správce podchodu. „Termín zatím nemáme, čekáme na pokyn města,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Majitelka firmy Pliska v únoru u soudu argumentovala tím, že v roce 1997 tyto nebytové prostory vybudoval její otec a byl ujišťován, že se k nim má chovat jako vlastník. Soud ale jasně řekl, že stánky jsou nedílnou součástí podchodu, jehož majitelem je město Brno, tudíž i prodejních prostor.

Některé stánky ale v podchodu stále zůstávají. Jejich vlastnictví si totiž nárokují dva jiné subjekty. „Jedna ze společností, se kterou město vede tyto spory, společnost Korekt Real, nás nyní informovala, že je ochotna jí užívané stánky dobrovolně vyklidit, což určitě vítáme,“ vysvětlil Oliva. Podle něj možná nechce riskovat, že i ona prohraje soud. Rozsudek s firmou Pliska totiž považuje za precedens pro oba další spory.

Dalších pět stánků, které hyzdily podchod pod brněnským hlavním nádražím, je nachystáno k likvidaci.

Poslední subjekt se městu zatím se snahou o dohodu neozval. „V současnosti je spor přerušen, bude tak podán návrh na pokračování řízení,“ dodal Oliva.

Důvodem likvidace zašlých stánků je plánovaná modernizace celého podchodu. Už na začátku minulého roku odtud zmizely ty, které stály v průchodu k nákupního centra Vaňkovka. Rekonstrukce této části byla původně naplánovaná na tento rok, jenže oprava by stála moc peněz, a tak se plány předělávají, aby byly práce ve výsledku levnější. Začne se proto nejdříve příští rok.

Autor: