Brno je potvrzeným vlastníkem děsivého podchodu, teď zatočí se stánkaři

  6:20
Konec letitého sporu o podchod pod nádražím v Brně se blíží. Jako majitel je už v katastru zapsané město, které chce z průchodu odstranit odpudivé kulisy.

Podchod u brněnského nádraží z 80. let minulého století je nepřehledný, nevlídný a navozuje spíš dojem asijské tržnice než důstojného vstupu do čtyřsettisícového města. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zápach, povalující se bezdomovci a vietnamské stánky s levným zbožím. Hrůzu nahánějící podchod pod brněnským hlavním nádražím, kterým denně projdou desítky tisíc lidí, rozhodně na cestující nepůsobí přívětivým dojmem. To se však brzy změní.

Městský soud v Brně rozhodl, že pasáž pro pěší náleží městu, které chce prostory už dlouhá léta zmodernizovat. Rozsudek zatím není pravomocný. 

„Až bude písemné vyhotovení doručeno všem účastníkům a nikdo nepodá odvolání, tak verdikt nabude právní moci a začne běžet patnáctidenní lhůta na vyklizení prostor,“ sdělila mluvčí soudu Petra Hovorková.

Město však již nechce otálet a začíná analyzovat, jak by šel podchod přeměnit. Jako vlastníka nelichotivé pěší zóny ho totiž označil i katastrální úřad. Nyní se v tunelu pod nádražím nachází tři desítky stánků, kterých se chce magistrát zbavit.

„Pro nás je důležité, že jsme byli na katastru zapsáni jako vlastníci podchodu. Vždy jsme se za něj považovali a chovali se tak. Město, případně Brněnské komunikace uzavíraly s pronajímateli stánků smlouvy. Když jsme ovšem z důvodu neplacení nájemců žádali před devíti lety o vyklizení, tak započaly soudní spory, které trvají dodnes,“ připomněl radní pro oblast majetku města Róbert Čuma (Piráti).

Asi před třemi lety se spor vrátil k Městskému soudu v Brně, který konstatoval, že město z jeho pohledu dostatečně neprokázalo vlastnictví podchodu

„Položil jsem proto jednoduchou otázku, že pokud není podchod města, tak koho. Majetkový odbor řekl, že buď Správy železnic, nebo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Obě instituce písemně potvrdily, že se nepovažují za vlastníky, a s tímto sdělením jsme šli na katastr, kde zapsali město jako majitele. Jde o nezpochybnitelnou věc a nedovedu si představit, čím by chtěla protistrana ještě argumentovat,“ poznamenal Čuma.

Jednou z firem, které už od počátku 90. let patří významná část stánků v podchodu, je společnost Pliska Interactive Services Consulting, která se soudí i s městskou částí Brno-střed kvůli likvidaci asijské tržnice na Pohořelci v blízkosti ulice Kobližná.

„Co se týče podchodu, nebudeme se vyjadřovat do doby, než obdržíme písemný rozsudek,“ prohlásila majitelka společnosti Alexandra Plisková, která se může odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

Prostory pro obchody zůstanou

Čuma je nicméně přesvědčený, že i v tomto případě by město uspělo. A tak již nyní začne činit kroky, aby se Brňané i návštěvníci odjinud dočkali vytoužené proměny.

„Teď podchod vypadá jako nějaká tržnice z vesnice. Přitom jde o místo, které spojuje nákupní centrum Vaňkovka s nádražím, kde projde až sto tisíc lidí denně. Navíc v horizontu čtyř až pěti let má v místech dnešního Teska vzniknout nová čtvrť s náměstím a krásnými budovami, takže by měl i tunel vypadat adekvátně. Nabízí se celková rekonstrukce, návrh bude v rukou vybraných architektů,“ konstatoval Čuma s tím, že nějaké prostory pro obchody v podchodu zůstanou. 

Už před čtyřmi lety se městu podařilo odstranit desítky stánků převážně s levným oblečením, které stály při cestě z obchodního domu Tesco směrem na nádraží.

A před třemi lety strhla radnice Brna-střed i zmiňovanou asijskou tržnici na Pohořelci u obchodního domu Centrum. Tehdejší radní městské části Svatopluk Bartík (Žít Brno) argumentoval, že stánky stojí na městské komunikaci a překáží. „Máme rozhodnutí od silničního správního úřadu, který vydal příkaz vlastníkovi, aby místo vyklidil,“ prohlašoval.

Majitelka tržnice se však obrátila na soud a spor stále trvá. „Ničí soukromý majetek. Žádné rozhodnutí jsme nedostali,“ komentovala tenkrát Plisková postup radnice.

Podle Městského soudu v Brně je město nově vlastníkem podchodu. Stánkaře z děsivého podchodu chce dostat pryč: