V bytě hrozil výbuch, Brňan se napojil na plyn hadicí od vysavače a vařil

  14:22
I když byl v bytě v brněnských Žabovřeskách cítit plyn, spolehl se jeho obyvatel na to, že když vyvětrá a plyn vypne, bude to stačit. Místo plynoměru ale používal velmi improvizované propojení, které vytvořil ze sifonu a hadice od vysavače. Naměřená koncentrace plynu ve vzduchu byla podle policie na nelegálním odběrném místě alarmující.

Místo plynoměru měla dvojice v brněnském bytě nainstalováno velmi provizorní propojení s pomocí sifonu a hadice od vysavače. | foto: Policie ČR

Do domácnosti vyrazili policisté z obvodního oddělení v Žabovřeskách asistovat pracovníkům plynárenské společnosti, kterou zavolali sousedé, když ucítili plyn na chodbě a nikdo z bytu neotvíral.

„Ukázalo se, že v bytě byli dva lidé, kteří údajně neslyšeli bouchání na dveře. Za lednicí jsme detekovali ohnisko úniku plynu, kde bylo místo plynoměru nainstalováno velmi provizorní propojení s pomocí sifonu a hadice od vysavače,“ popsal místo nálezu policejní mluvčí Pavel Šváb.

Místo plynoměru měla dvojice v brněnském bytě nainstalováno velmi provizorní propojení s pomocí sifonu a hadice od vysavače. Naměřené hodnoty plynu ve vzduchu byly pak alarmující.

Plynaři inkriminované místo zabezpečili a plyn odpojili. Při zkušebním měření naměřili na chodbě před bytem koncentraci plynu ve vzduchu na hranici tří procent a uvnitř bytu jim pak měřáky ukázaly sedm procent. Když pak zavřeli okna, aby naměřili hodnoty v takových podmínkách, v jakých se v bytě vařilo, vyšplhala se koncentrace na dvaadvacet procent.

„To jsou alarmující hodnoty. Veškeré okolnosti jsou v šetření,“ upozornil Šváb.

Uvádí se přitom, že ve směsi se vzduchem je zemní plyn výbušný od 4,4 po 15 procent.

V paneláku hrozil výbuch, muž řezal flexou připojený plynový sporák

Podnapilý muž skončil v policejní cele a kromě neoprávněného odběru zemního plynu čelí podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení.

„Po vystřízlivění policistům uvedl, že nemá žádný příjem a občas nechává v místě přespávat bezdomovce. Někdo z nich měl údajně odběrné místo načerno zprovoznit. Uživatel pak s pomocí plynu vařil a nedbal na to, že byl unikající plyn cítit. Pouze prý po dovaření vypnul hlavní uzávěr plynu a během vaření otevíral okno na ventilaci. Ve vedlejší místnosti se běžně kouřilo,“ doplnil Šváb.

Autor: