Firmy rostou navzdory covidu, lákají na narozeninové volno i výuku angličtiny

  9:38
Mnoha firmám z jižní Moravy se daří i v době epidemie koronaviru a hledají nové lidi. Zlaté časy mají hlavně ty působící na internetu. Řada firem slibuje navýšení platů, přidáno dostanou i zaměstnanci těch podniků, které vyrábějí zdravotnické a hygienické ochranné pomůcky. Manažeři vymýšlejí i originální benefity.

Například zaměstnanci Retexu v Moravském Krumlově, kde vyvíjejí a vyrábějí netkané textilie, dostali na mzdách přidáno už loni a vyšší čísla na výplatní pásce uvidí i letos. 

„Došlo k průměrnému zvýšení platů o přibližně pět procent. V roce 2021 se budou opět navyšovat,“ avizuje mluvčí Filip Poštulka. O kolik, ale zatím neuvádí. Firma zároveň pokračuje v hledání nových zaměstnanců. „Firmě se daří, a tak bude i v novém roce nabírat,“ dodává.

I bučovická firma Dina-Hitex zaměřená na zdravotnické pomůcky mzdy zvedala, byť ne plošně, a i letos nejspíš porostou. „Navýšení se bude týkat dělnických profesí, musí ho ovšem schválit majitelé,“ nastínil Pavel Hrabovský, ředitel firmy, kde také stále přijímají nové zaměstnance.

Ocenit ty nejlepší hodlá v tomto roce výrobce ložisek ZKL Brno. Platy tady rostly plošně poslední tři roky. „Dojde-li v průběhu roku 2021 k navýšení mezd, pak individuálně za zásluhy při vykonávané práci,“ potvrzuje výkonný ředitel Jiří Prášil mladší.

Stěhování z Německa na Moravu

Přidáno by měli dostat i lidé pracující ve strojírenské Metaldyne Oslavany. Díky jednání s odborovou organizací se za posledních osmnáct měsíců zvýšily platy pro dělnické pozice hned třikrát. Nejprve o pět a půl, poté o čtyři procenta. „Další navýšení mezd k lednu 2021 činí 4 procenta,“ počítá HR manažerka Gabriela Kolibáčová.

Kaprovné i birthday day

Dvakrát ročně dostanou zaměstnanci břeclavského Alca plastu mimořádnou prémii – příspěvek na dovolenou a na Vánoce. V Metaldyne Oslavany činí vánoční bonus 60 procent měsíční mzdy. 

Příjemné benefity mají firmám pomoci nalákat další zaměstnance. Prémie vyšší než třináctý plat potěšily i zaměstnance v ZKL Brno. Zetor vyplácel příspěvek na zimní dovolenou a LIKO-S vyplatil většině bonusy a rozdal takzvané kaprovné. 

Specifikum firem působících na internetu je, že v nich nic jako třinácté platy nefunguje. Mzdy mají nastaveny tak, aby byli zaměstnanci motivováni každou výplatou – tedy mimořádnou práci ohodnotí v čase, kdy je udělaná. 

Co se benefitů týče, například Reservio nabízí doučování angličtiny nebo dovolenou navíc v případě svatby či narození dítěte. Smartlook zase neomezené volání, častější dodávky ovoce a zdravých svačin do kanceláře a od příštího roku zavádí tzv. birthday day, kdy si každý člověk může na své narozeniny vzít volno. 

Firma je jednou z mála, která uvádí výši platů. V oslavanském závodě si obsluha lisů vydělá od 27 tisíc korun, seřizovač lisů od 31 tisíc a obsluha linek povrchových úprav od 30 tisíc korun.

Metaldyne rovněž rozšiřuje výrobu, kterou mateřská společnost, koncern AAM, stěhuje ze závodů v Německu na Moravu. Díky tomu vzniknou desítky nových pracovních míst především CNC obráběčů soustruhů v závodě ve Zbýšově u Brna. Ti si pak mohou vydělat od 29 tisíc korun.

Kdo hledá práci, může uspět i u břeclavského výrobce sanitární techniky Alca plast, ani ten nemusel v souvislosti s koronavirovou krizí propouštět. „Naopak, firma stále roste a zaměstnance nabíráme,“ potvrzuje mluvčí Petr Neumann.

Propouštění: nutnost i zefektivnění

Jsou však i firmy, které covid poznamenal. Ve výrobní a stavební firmě LIKO-S ve Slavkově u Brna jsou mzdy vázány na zisk. A ten kvůli pandemii klesl, platy tak padly v průměru o 10 procent. „V návaznosti na zavedená opatření v boji proti covidu a hospodářské krizi firmu opustilo zhruba deset lidí, kteří nebyli schopni změny absorbovat,“ přibližuje finanční ředitel a člen představenstva Martin Zlatníček. 

V novém roce očekává, že zisk i mzdy zase porostou a dostanou se na úroveň „normálního“ roku 2019. V současnosti si tu dělník ve výrobě přijde na 35 až 45 tisíc korun, pracovník na montážích mezi 40 a 50 tisíci a projekt manažer dokonce na 50 až 65 tisíc korun.

I společnost MND, zabývající se těžbou ropy a plynu, musela v souvislosti s pandemií propouštět, už na jaře odešlo 140 lidí z celkových 900. Některé divize ale přesto mohou počítat s růstem mezd v průměru o tři procenta.

S osmi lidmi se rozloučila i společnost ZKL Brno, ale jak vysvětluje ředitel Prášil, pouze s těmi, kteří nedosahovali kvalit, jež od nich očekávali. „Toto snížení je následkem zrušení některých pracovních míst daného štíhlejší výrobou a lepší organizací práce v managementu společnosti,“ říká.

Internetové firmy rostou

Abnormalitou jsou pak firmy působící na internetu. „Náš byznys neustále roste a tento rok byl historicky tím nejúspěšnějším. Rozšiřujeme se globálně a získali jsme obří investici, takže jsem rád, že se nás problémy s propouštěním netýkají. Naopak máme opět otevřené nové pracovní pozice,“ líčí například Petr Janošík, výkonný ředitel brněnského Smartlooku, analytického nástroje monitorujícího chování uživatelů webových stránek. Mzdy tu zvyšují pravidelně každý rok, u šikovných zaměstnanců i častěji.

Podobné je to i v brněnské firmě Reservio, což je online rezervační systém zdarma. „Pracujeme v segmentu, který i během krize zaznamenal vysoký růst. V žádném případě tedy nehrozilo, že bychom propouštěli zaměstnance nebo snad snižovali jejich mzdy. Právě naopak – vzhledem k razantnímu příbytku práce jsme naše pracovníky finančně podpořili. Navíc jsme tým rozšířili o další členy a v tom rozhodně hodláme pokračovat i v novém roce,“ popisuje CEO Reservio Boris Bošiak.

Výrazně nahoru šplhaly mzdy i v brněnském Surviu, což je nástroj pro tvorbu online dotazníků zdarma. Ten kupříkladu aktuálně hledá seniorního specialistu customer care (manažera péče o zákazníky) a jako nástupní plat nabízí až 40 tisíc.

Výše mezd vyjednají odbory

Jsou také firmy, kde se výše mezd odvíjí od vyjednávání s odbory. Jestli – a o kolik – se změní platy, se tak tamní zaměstnanci teprve dozvědí.

„Výsledek kolektivního vyjednávání s odbory o mzdách můžeme očekávat koncem ledna,“ uvádí specialistka marketingu brněnského výrobce traktorů Zetor Eva Maxová. Tady v roce 2020 nemusela firma propouštět ani krátit platy díky vládnímu programu Antivirus.

Zaměstnancům Dopravního podniku města Brna kolektivní smlouva zajistila loni navýšení mezd o inflaci, tedy 2,8 procenta. Ale vedení podniku – generální ředitel a odborní ředitelé – si snížili platy o pět procent. 

„S novým rokem se mzdy měnit nebudou, smlouva je platná do dubna. Dál vše závisí na jednání s odbory, které zahájíme v první čtvrtině příštího roku,“ přiblížila mluvčí dopravce Hana Tomaštíková.