Brýle v planetáriu bleskově zakrývají oči, lidé pak vidí plastický obraz

  15:34
Pohodlnější sedačky, speciální technologie i nové pořady si brzy užijí návštěvníci zmodernizovaného 3D planetária na Kraví hoře v Brně. Lidem se otevře 5. října při Noci vědců, už dnes však odstartoval předprodej vstupenek.

Program brněnské hvězdárny s názvem Zpráva o konci světa. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Věříme, že o představení bude velký zájem. Srovnatelně unikátní planetárium je totiž v Evropě pouze v německém Hamburku. Slibuji, že lidé zažijí úžasnou podívanou,“ prohlásil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

S nejmodernější technologií však mírně vzrostou i ceny vstupenek. Dospělý za 3D představení zaplatí 180 korun, děti, studenti a důchodci o 30 korun méně.

Planetárium se rozhodlo spojit dva současné projekční systémy do jednoho celku. Tím vytvořilo projekční plochu o průměru 17 metrů. Diváci navíc mohou sledovat obraz ještě ve vyšším rozlišení, které tvoří téměř 25 milionů pixelů.

Návštěvníci si také vyzkouší sledování projekce pomocí speciálních brýlí vybavených filtry s tekutými krystaly. Ty dokážou šedesátkrát za sekundu střídavě zakrýt pravé a levé oko, čímž v mozku vytvoří plastický obraz.

„Celková investice do nové technologie vyšla na zhruba 50 milionů korun. Momentálně dokončujeme všechny novinky, které jsme si pro přelomovou sezonu připravili,“ dodal Dušek.

Jako tomu bylo i dříve, 3D program je připravený pro děti i pro dospělé. Na plátno se tak dostanou tři nové pořady. Hvězdný cirkus, který celý provoz zahájí, je určený dospělým divákům. V pořadu Tajemství gravitace: Po stopách Alberta Einsteina se zase děti setkají s dvanáctiletým čarodějným učněm Felixem. Pro školy je pak připraven program Planety: Cesta sluneční soustavou.

Zachována ale zůstanou i představení v režimu 2D, která jsou o něco levnější. Dospělí za tato představení zaplatí 150 korun, děti, studenti a důchodci opět o 30 korun méně.

Jak to funguje v zákulisí brněnské hvězdárny

Autor: