Zhruba 14 tisíc litrů piva v Brně vylili do kanálu, další ještě přibude

  11:12
Po uzavření hospod kvůli epidemii koronaviru zůstalo mnohým podnikům ve skladech pivo, které už je nyní po expiraci. Starobrno tak od nich vzalo sudy zpět a 14 tisíc litrů pod dohledem celníků zlikvidovalo, další litry ještě budou následovat. Pivovar tak získá zpět zaplacenou daň.

„Pivo bylo po datu spotřeby, takže jsme se zákazníky domluvili, že je od nich vezmeme zpět,“ uvedla Dita Vašíčková, mluvčí skupiny Heineken, kam spadá i Starobrno. Za zkažené pivo dostaly hospody zdarma čerstvé.

Celkově takto pivovar vzal zpět od restaurací přibližně 14 tisíc litrů nápoje. Za přítomnosti celníků ho pak zlikvidovali. „Nejde o pouhé vylití do kanálu. Pivo se musí vždy naředit a neutralizovat a až následně putuje do čističky odpadních vod,“ doplnila Vašíčková.

Schválená novela zákona o spotřebních daních umožnila pivovarům v reakci na opatření kvůli koronaviru požádat o vrácení již distribuovaného piva a následně také zažádat o vrácení daně.

„Aby to bylo možné, je nutné ho pod dohledem celníků přepracovat nebo zlikvidovat,“ vysvětlila Lada Temňáková, mluvčí celníků za Jihomoravský kraj. To se ve Starobrnu dělo toto úterý.

Podle Vašíčkové však tento krok pivovaru příliš úspor nepřinese. Náklady za svoz a likvidaci jsou vyšší než vrácená daň.

Množství 14 tisíc litrů piva však není konečné, které takto vylijí. „Určitě budeme stahovat ještě další pivo zpět od zákazníků, ale zatím nemáme přesné číslo. Lze předpokládat, že půjde o stovky hektolitrů,“ dodala mluvčí pivovaru.

Celníci tam tak zamíří znovu. Na likvidaci piva už dohlíželi i v dalších čtyřech menších pivovarech na jihu Moravy.

Starobrno láká na opožděné zelené pivo

Na oslavu pondělního znovuotevření hospod se bude pít i zelené pivo od Starobrna. Původně ho měli lidé ochutnat tradičně před Velikonocemi na Zelený čtvrtek, kvůli koronaviru ale nechal pivovar speciál uskladněný v tancích. I proto, že má zelené pivo minimální trvanlivost šest měsíců, nevadí posunutí o zhruba měsíc a půl. Nemuseli je tak vylít, jako to z vrácených sudů. Třináctistupňový zelený mok bude k dostání čtyři dny, tedy do čtvrtka 29. května.

Autor: