Fenka sežrala vejce otrávené zakázaným jedem, za dvě hodiny byla mrtvá

  11:22
Čtyřměsíční fenka při venčení kolem Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku sežrala na cestě pohozené vejce. To však bylo otrávené prudkým jedem, za pár hodin byla border kolie mrtvá.

Život fenky Bambi byl krátký, narodila se teprve 16. července 2019. | foto: Jakub Konečný

Na případ z 1. listopadu upozornila Česká společnost ornitologická, která otrávené návnady v přírodě mapuje i kvůli nebezpečí pro vzácné ptáky. Tentokrát na problém narazila na Facebooku.

Fotogalerie

„Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily zhruba po necelé hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed karbofuran,“ uvedl na sociání síti majitel feny Jakub Konečný.

Ornitologové upozorňují, že karbofuran, který je v Evropské unii od roku 2008 zakázaný, je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protilátky.

I proto se pracovnice České společnosti ornitologické Klára Hlubocká vydala na místo. Právě ona se specializuje na vyhledávání návnad v terénu.

„Žádnou další jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezení na oběti nebo v její blízkosti,“ popsala Hlubocká.

Zároveň upozornila, že oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice.

„Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. Loni se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky,“ přiblížila Hlubocká.

Otravou border kolie Bambi už se zabývá také policie. „Prověřování je na začátku, prošetřujeme prozatím zjištěné skutečnosti,“ sdělil jen stručně policejní mluvčí Petr Zámečník.

Kromě fenky border kolie se podle Hlubocké policie zabývá několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. Policie však její slova nepotvrdila.

„Zda jde o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes sociální sítě,“ dodala Hlubocká. 

Autor: