Celníci na D2 zabavili tři miliony tablet určených k výrobě pervitinu

  10:54
Celníci v autě na dálnici D2 zajistili tři čtvrtě tuny tablet s obsahem efedrinu určených pro výrobu pervitinu. Je to největší záchyt na jihu Moravy za 25 let. Z daného množství by bylo možné vyrobit až 80 kilogramů pervitinu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Foto: Celní úřad Brno

Hlídka celníků kontrolovala vozy na dálnici D2 v noci na pátek.

„Ve směru na Brno si všimla projíždějící dodávky s polskou mezinárodní značkou a rozhodla se ji prověřit. Světelným výstražným znamením řidiče vozidla upozornila a následně ho navedla na parkoviště u čerpací stanice,“ popsala mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

Po otevření nákladového prostoru celníci zjistili, že ve vozidle je naloženo pět palet zboží, které mělo být převezeno z Rumunska do Ostravy. Podle dokladů šlo o látku Efedrina Arena 50 mg v dózách po 1 500 tabletách. V autě se nacházelo dva tisíce dóz, tedy asi tři miliony tablet.

„Protože řidič nepředložil hlídce potřebné doklady a převoz zboží se tak uskutečnil v rozporu s českými, ale i evropskými předpisy, celníci pojali podezření, že by se mohlo jednat o materiál pro nelegální výrobu drog,“ uvedla Temňáková.

Efedrin často bývá zneužit k výrobě metamfetaminu, nazývaného lidově pervitin. Z daného množství by bylo možné vyrobit až 80 kilogramů této psychotropní látky. Případ tak převzalo brněnské protidrogové oddělení Generálního ředitelství cel.

Řidič vozu a jeho spolujezdec byli zadrženi a obviněni z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Oba byli umístěni do vazby a hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Autor: