Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

  11:34
Běžně malé jezírko na dně propasti Macocha na Blanensku proměnily páteční silné deště a bouřka v obří lagunu. Z ní pak do Punkevních jeskyní proudily potoky vody. Pro veřejnost jsou proto nepřístupné, stejně jako nedaleká jeskyně Balcarka. Zaplavení hlásí také Dům přírody Moravského krasu.

„Voda a bahno zaplavily i pěší část jeskyní,“ hlásili tamní pracovníci. Podařilo se jim natočit video, z něhož je patrné, jak velkého rozsahu zatopení jeskyní opravdu bylo. Hladina řeky Punkvy značně vystoupala, podobně vysokou vodu tam dlouho nepamatují.

Hned v pátek pozdě večer se pustili do odstraňování škod. Minimálně do konce víkendu zůstanou jeskyně uzavřené. V pondělí by měly otevřít alespoň polovinu prohlidkové trasy suchou částí jeskyně.

Podobně dopadla také další jeskyně v Moravském krasu – Balcarka. Tam se lidé v sobotu také nedostali, nyní už je ale znovu otevřena.

Rozsáhlé škody způsobily následky páteční bouřky v Domě přírody Moravského krasu, který se nachází na Skalním mlýně. „Po mém příjezdu na místo bylo zjištěno, že voda ze Suchého žlebu brala nejen bahno, ale také kusy cesty. Voda s bahnem se dostala také do Domu přírody včetně části expozice, skladu zboží, veřejných záchodů a celého infopultu,“ popsala tamní ředitelka Tereza Tesařová.

„Vše bylo nutné vynosit, rozmontovat a odnosit nábytek. Poté hasiči to nejhorší bahno pod proudem vystříkali ven a nakonec bylo nutné vše pomocí smetáků a lopat odmést a odnosit,“ vylíčila Tesařová s tím, že kromě zaměstnanců se do odklízení škod zapojili i další spolupracovníci.

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

Do Domu přírody se lidé momentálně nepodívají. „Z důvodu stále nefunkční elektriky kvůli potrhaným drátům vysokého napětí v Punkvě a nepřístupných vnitřních prostor je pro veřejnost uzavřen. Výukové programy budou řešeny individuálně. Venkovní prostory jsou pro zajištění bezpečnosti uzavřeny, prosím respektujte tyto zákazy,“ vyzvala Tesařová.

Těžce zasažené byly po páteční bouřce také dvě hlavní turistické trasy pro pěší a cyklisty v okolí – Suchý a Pustý žleb. Cesty byly poničené, popadaly tam stromy, nahromadilo se bahno a kamení.

Páteční bouřka řádila i na dalších místech na jihu Moravy. Hasiči řešili popadané stromy a odčerpávání vody. Zasahovali na bezmála 300 místech. Laguny se vytvořily v několika brněnských ulicích. Filharmonikům při koncertu v Janáčkově divadle napršelo přímo do nástrojů.