Znojmo vybuduje plovárnu na Dyji i pumptrack. Lidé si projekty vybrali sami

  15:42
Cyklisty, plavce i fotbalisty. Především ty potěší vítězné projekty v rámci participativního rozpočtování. Znojemská radnice opět uvolní peníze na projekty občanů, které ideálně už v příštím roce vylepší město.

Nová plovárna na řece má být v místě, kde už dnes funguje novinka – takzvané griloviště, které si může každý zdarma zarezervovat. | foto: město Znojmo

Do hlasování v participativním rozpočtu se tentokrát zapojilo o dva tisíce lidí více než loni. „Ukázali, že jim jejich okolí není lhostejné,“ poznamenal starosta Jakub Malačka (nez.).

Autoři svoje návrhy – letos jich bylo dvanáct – veřejně prezentovali a pak se o nich hlasovalo. A necelých 3 400 respondentů nejvíc podpořilo přírodní plovárnu na Dyji za město Znojmo a rekonstrukci kabin TJ Sokol Přímětice za městské části.

Plovárna má vyjít na milion korun, projekt navrhuje výstavbu dlouhého mola až pro sto lidí, dřevěného převlékacího paravanu a obnovu písečné pláže na břehu řeky a louky pod sedlešovickým mostem. Jedná se z většiny o náhradu dosluhujících objektů, jež vznikly svépomocí vodáků.

Co se týče rekonstrukce kabin v Příměticích, vyjít mají na necelých 700 tisíc korun. Záměr počítá s rekonstrukcí záchodů, umývárny a klubovny. Přínosný má být i pro rodiny s dětmi, které využívají nejen fotbalové hřiště, ale i to tenisové a víceúčelové. A také pro děti navštěvující ZŠ Prokopa Diviše, jež mají hřiště přímo v areálu školy.

K realizaci jsou ale navrženy ještě další dva projekty, které se umístily jako další v pořadí. Celkově totiž byly vyčleněny dva miliony pro projekty ve městě a dva pro záměry v městských částech. 

Ve Znojmě to bude takzvaný modulární pumptrack. Jde vlastně o uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání. Ten ve Znojmě za milion korun bude mobilní, takže se může přesouvat. 

Hřiště místo skládky materiálu

Podle navrhovatelů dává cyklistům všech kategorií možnost rozvinout svoji zručnost při jízdě. Pumptrack je vhodný taky pro jízdu na dětských kolech nebo koloběžkách.

Radovat se může i městská část Hradiště s projektem úpravy plochy u zdejšího hřbitova za další milion. Nyní se tu nekoncepčně parkuje nebo odkládá stavební materiál – navíc jde o prostor, kolem kterého musí projet každý, kdo projíždí Hradištěm. 

Záměrem projektu je celý prostor zkulturnit a upravit výsadbou zeleně a současně tu vybudovat multifunkční sportovní i dětské hřiště. Na jedné polovině bude zatravněná klidová zóna se stromy a lavičkami a druhá polovina se stane volnočasovou – budou tu fotbalové branky, sloupky na volejbal a nohejbal, koš na basketbal i workoutové stroje.

Vítězné projekty budou předloženy radním a zastupitelům ke schválení a následně příslušným odborům k realizaci. Nejdříve se zpracují projektové dokumentace, následně se stanoví, jaká část úprav se zrealizuje, a to do maximální výše stanoveného rozpočtu.