Brňané mohou po celý listopad vybírat v participativním rozpočtu ze 74 projektů, které navrhli sami občané. Ty vítězné pak město za své peníze uvede do praxe.
Nejčastěji se jedná o vybudování různých hřišť nebo parků, v nabídce jsou i ekologická opatření nebo návrhy z kulturní a sociální oblasti. Mezi nimi se vymyká projekt nazvaný Příjemné jízdy.
Politici tlačí své nápady přes participativní rozpočet určený běžným lidem![]() |
„Přispívá k lepšímu prostředí ve veřejné dopravě v Brně v letních měsících prostřednictvím podpory používání deodorantů a šíření osvěty o osobní hygieně. Rozdávání deodorantů zdarma aktivně podporuje kulturu péče a přispívá k celkovému komfortu a pohodlí cestujících,“ zmiňuje autorka Alena Drdlová veřejný přínos své iniciativy.
Její navržený rozpočet činí 3,8 milionu korun. Za tuto částku se mají mimo jiné vytisknout letáky informující občany o výhodách používání deodorantů ve veřejné dopravě a o vlivu osobní hygieny na pohodlí spolucestujících. Dále se má po Brně rozdat 20 tisíc deodorantů, jeden za 50 korun, a rovněž vyzkoušet klimatizace s příměsí.
Je podle vás dobrý nápad rozdávat cestujícím v MHD deodoranty?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 15. listopadu 2024. Anketa je uzavřena.
Přestože tyto záměry působí bizarně až recesisticky, na rozdíl od jiných postoupily do finálního výběru. „U navržených projektů se posuzuje jejich proveditelnost, jinak je nijak nefiltrujeme, výběr záleží na lidech. S navrhovateli se snažíme komunikovat a případně je trochu nasměrovat, aby projekty splňovaly potřebné náležitosti a byly lépe proveditelné,“ přibližuje brněnský radní pro participativní rozpočet Petr Bořecký (KDU-ČSL). „V tomto konkrétním případě byla původní varianta ještě o něco ostřejší,“ podotýká.
Klimatizace s příměsí by byla první v Česku
Navržené projekty se musejí se svým rozpočtem vejít do 5 milionů korun. Jejich proveditelnost pak posuzují různé městské odbory nebo městské části, které některé iniciativy z různých důvodů vyřadily. Příjemné jízdy však „schválením“ ze strany Dopravního podniku města Brna (DPMB) prošly.
„Projekt jsme hodnotili čistě z hlediska technické proveditelnosti,“ vysvětluje mluvčí DPMB Hana Tomaštíková. „Stížnosti cestujících s touto tematikou neevidujeme, proto bychom takovou iniciativu sami nevyvíjeli,“ doplňuje k problematice potících se a páchnoucích cestujících.
Brno zbouralo nejstarší saunu, lidé si teď hlasováním prosadili vybudování nové![]() |
Navržená klimatizace s příměsí zatím podle dopravního podniku neexistuje. „Byl by to pilotní projekt, zřejmě minimálně v rámci České republiky by to byla první zkušenost,“ říká Tomaštíková.
Brňané mohou v participativním rozpočtu rozdat celkem pět pozitivních a dva negativní hlasy. Právě ty záporné mají sloužit jako „brzda“ v případě různých úletů. Provedení se dočkají nejlépe hodnocené projekty, jejichž celková hodnota se vejde do přidělených 35 milionů korun.
Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno:
15. ledna 2019 |