Vše, co tam roste, se dá jíst. Park pod hvězdami v Brně má připomínat zahradu

  12:52
Tam, kde dřív byly neudržované zahrádky, stojí dnes na brněnské Kraví hoře nový Park pod hvězdami. V prostoru poblíž Gymnázia Matyáše Lercha v ulici Náhorní zbyly po původních zahrádkách ovocné stromy a keře.

„Vše, co v Parku pod hvězdami roste, je jedlé. V létě tady budou třešně, muchovníky, meruňky i jahody,“ přiblížila projekt architektka Eva Wagnerová.

Za necelých pět milionů korun postavila městská část Brno-střed rozsáhlý park v mírném svahu. Při rekonstrukci byla vysázena nová zeleň, ale velká část zůstala po předešlých zahrádkách.

„Jde o pokračování naší snahy zpřístupňovat prostory Kraví hory veřejnosti. Chceme z ní udělat relaxační zónu plnou zeleně,“ řekl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Místo je obohaceno několika dětskými atrakcemi včetně lanové houpačky, prolézačky a posedu, ze kterého je vidět lom Hády. Všechny prvky jsou ze dřeva. „Není to nijak formální. Celý park je dělaný tak, abyste měli pocit, že vcházíte do zahrady,“ podotkla Wagnerová.

Plán na byty místo oblíbeného parku v Brně dráždí, stavět se má i u amfiteátru

Původní plán neuspěl před třemi lety v soutěži participativního rozpočtu Dáme na vás. Autora Jiřího Kohoutka od realizace dělilo sedm hlasů.

„I přes neúspěch projektu jsme věděli, že je to správný krok k otevření Kraví hory lidem. Byl to dlouhodobě zpustlý a opuštěný prostor zahrádek. Nakonec se tady díky vytvoření projektu a zásahu architektky můžeme setkávat,“ sdělil náměstek brněnské primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Autor: