Nádrž v Otnicích zbavili dvoumetrových nánosů bahna. Pomůže proti suchu

  10:18
Vypustili vodu z nádrže, vybagrovali bahno usazené na dně, vyspravili a zpevnili hráz i břehy. Podzimní a zimní práce v Otnicích na Vyškovsku jsou u konce. Teď už jen zbývá finálně dopustit vodu.

Velká proměna zarostlé nádrže potěšila i místní obyvatele. | foto: Povodí Moravy

Nádrž Otnice září novotou. A místní věří, že se zlepší nejenom její schopnost zadržovat vodu, ale také podmínky pro život rostlin, hmyzu a dalších živočichů.

Práce na půl hektaru rozlehlé nádrži začaly loni na podzim. Na starosti je mělo Povodí Moravy, které do obnovy investovalo dva miliony korun. Dělníkům dala nejvíc zabrat těžba usazeného bahna a dalších sedimentů ze dna nádrže. V nejhlubším místě totiž dosahovaly výšky až dvou metrů.

„Ze dna vodní nádrže Otnice jsme odtěžili téměř čtyři a půl tisíce kubíků sedimentu. Práce pokračovaly opravou opevnění návodního líce hráze. Opravený je i levý podemletý břeh,“ vyjmenoval generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Břeh museli zajistit i kvůli tomu, aby zůstala stabilní přilehlá cesta. Společně s rekonstrukcí požeráku, tedy výpustné šachty u hráze, by měly práce prodloužit životnost nádrže o dlouhé roky.

Otnice pojmou až sedm tisíc kubíků vody, místní lidi může v létě příjemně zchladit. Proměna je potěšila a někteří už plánují třeba výsadbu sadu na přilehlých pozemcích. Nádrž ale především vodohospodářům pomůže s regulací toků tak, aby úplně nevysychaly.

A nově bude také přívětivějším domovem pro zvířata i rostliny. Starosta Otnic Pavel Mezuláník (KDU-ČSL) doufá, že se u nádrže bude dařit mokřadním a bažinným společenstvům a časem tu začnou také hnízdit ptáci. 

„Vyčištěním nádrže se zlepší životní úroveň nejen občanů, ale dojde k větší retenci vody v této lokalitě a celoročnímu udržitelnému životu vodních živočichů a zvěře. Nejde jen o pěkný pohled na vodu,“ poznamenal starosta.

Vodohospodáři se na vodní díla, která v letních měsících umožňují lépe regulovat toky řek a předcházet suchu v krajině, soustředí. Kromě Otnic v posledních dvou letech dostala novou podobu i nádrž Borotín u Boskovic.

Autor: