Dělníci rozkopou brněnskou pěší tepnu, v České a okolí stráví dva roky

  12:36
Po České ulici v Brně, která míří na centrální náměstí Svobody, projdou denně tisíce lidí. Příští rok v březnu ale její horní část od Solniční po Joštovu obsadí dělníci. A jelikož rozkopou i další dvě blízké ulice, pěší tepnu a její okolí neopustí bezmála dva roky.

Horní část České ulice dělníci příští rok v březnu na více než rok rozkopou. | foto: MAFRA

Už teď v říjnu se pustí do oprav kanalizace a vodovodu na Opletalově, která vede za Janáčkovou akademií múzických umění, a také do rekonstrukce Solniční. Prozatím v úseku od České k Rašínově, na druhou část se vrhnou až později.

Zatímco v Opletalově kolemjdoucí spatří práce na první pohled, v Solniční ne, dělníci totiž budou pracovat ve štole. „Nachází se v hloubce osmi metrů v blízkosti historických hradeb města. Lidé tak uvidí jen vstupní šachty,“ přiblížil Jaromír Peška z Brněnských vodáren a kanalizací.

Oprava kanalizace z 19. století a vodovodu položeného ve 20. letech minulého století nejsou jediné práce, s nimiž se zde počítá. V ulicích se totiž zároveň vymění i plynovody, horkovody a některé kabely. Tím, že se jedná o část historického centra, dohlédnou na opravu za 90 milionů archeologové.

Stejně jako Opletalovu rozkopou dělníci příští rok v celé šířce i zmíněný, zhruba 60 metrů dlouhý úsek České. Magistrát ale ujišťuje, že po celou dobu zůstane v ulicích zachovaný průchod pro pěší a lidé se dostanou i do obchodů.

„Distribuce pitné vody v dané lokalitě bude zajištěna, s výjimkou krátkodobých odstávek kvůli propojení nově budovaného vodovodního řadu se stávajícím. Na tyto plánované odstávky upozorníme obyvatele a uživatele nemovitostí s dostatečným předstihem,“ prohlásil Peška s tím, že předpokládaný termín dokončení je květen 2021.

Do budoucna se chystá oprava kanalizace a vodovodu i ve dvou dalších blízkých ulicích, a to ve Veselé a Besední. Termín závisí na koordinaci s výstavbou koncertního sálu.

Autor: