Pečovatelské domy jsou jako ústavy s tvrdým režimem, zjistila ombudsmanka

  14:44
Na noc jsou zamknutí v pokojích, přes den mají daný režim a v některých pečovatelských domovech nemůžou zdravotně postižení klienti jít ani ven, třeba do obchodu. Takové prohřešky zjistila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se svým týmem, když v roce 2017 a 2018 objela devět zařízení v různých krajích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Jak ve středu prezentovala, pečovatelské domovy podle ní mnohdy mají stále charakter ústavů a nepřipomínají moderní službu. Někde třeba ani nedovolují klientům mít u sebe peníze.

„Může tak docházet k prohlubování závislosti na poskytované péči, k sociální izolaci a vzniku problémového chování,“ uvedla Šabatová s tím, že ve dvou domovech například žili jen muži, což neodpovídá běžnému životu.

Na jižní Moravě si pracovníci Kanceláře veřejné ochránkyně práv vybrali zařízení Srdce v domě v Klentnici na Břeclavsku, kam přišli na kontrolu na podzim 2017. A k tamnímu vedení měli dvacet výtek.

Žádná však nebyla fatální. Shrnující zpráva uvádí, že s klienty se nezacházelo špatně. Zařízení však nenabízelo možnosti, aby si lidé mohli sami vařit, nakládat s vlastními penězi či trávit volný čas mimo budovu. S některými členy personálu navíc vázla komunikace. 

„Byli tam neslyšící klienti nebo takoví, kteří měli sluchové či řečové postižení, nikdo s nimi však zvlášť nepracoval a nikdo se tím ani nezabýval. Požádali jsme vedení domova, ať zvolí alternativní způsoby,“ přiblížila Tereza Hanelová z kanceláře ombudsmanky. 

Výtky jsme napravili, tvrdí ředitel zařízení v Klentnici

Ředitel zařízení Zbyněk Tureček s výtkami souhlasí. „Brali jsme to především jako doporučení, některé nedostatky jsme odstranili hned v průběhu kontroly nebo krátce po ní. Když jsme pak posílali zhruba po půl roce souhrnnou zprávu, neměla k ní pak už paní Šabatová žádné připomínky,“ prohlásil ředitel.

Mají tak už vybudované kuchyňky, kde si můžou zdravotně postižení připravit jídlo. I když u některých je podle Turečka nutný dohled kvůli bezpečnosti. „Vytvořili jsme nově také komunikační tabulky a přešli jsme na fotky či obrázky. Klient nám ukáže, co chce říct,“ doplnil s tím, že podle obrázků se někteří orientují i v kuchyni.

Dvanáct lidí právě z tohoto zařízení se bude letos v srpnu stěhovat do chráněného bydlení, které ještě více připomíná běžný život. Nový domov za 40 milionů korun staví Jihomoravský kraj v Lednici. Postupně by počet klientů ústavu měl podle Turečka klesnout ze současné stovky na osm desítek.

A hejtmanství mezitím už plánuje další chráněné bydlení. „Tentokrát máme v hledáčku zařízení v Šebetově na Blanensku. Chceme v regionu koupit dům nebo klienty ubytovat i formou pronájmu,“ prohlásil krajský náměstek pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD).

Autor: