Brno znovu otevře olympijský park, ambasadorkou se stala tenistka Šafářová

  12:24
Na sedmnáct dnů nabitých sportem se mohou těšit návštěvníci olympijského parku v Brně. V policejním areálu v Pisárkách nabídne možnost vyzkoušet si více než třicet sportů, a to od atletiky přes tenis, šerm, cyklistiku, kanoistiku až po florbal. Poprvé se počítá i s příměstskými tábory pro děti.

Ambasadorkou olympijského parku v Brně je tenistka Lucie Šafářová. Počítá se s edukační zónou, kde mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková vysvětlí myšlenky olympiády a fair play. | foto: Radek Miča

Olympijský park bude otevřený během olympijských her v Tokiu, které se konají od 23. července do 8. srpna. Představí ve velkém i nové olympijské sporty skateboarding a sportovní lezení. Opět se podařilo získat licenci od Mezinárodního olympijského výboru na využívání stejného vizuálu, který bude na sportovištích v Tokiu.

„Olympijské festivaly dostávají letos nový důležitý rozměr a tím je návrat dětí ke sportu. Společně se sportovními svazy představíme více než třicet sportů. Je neuvěřitelné, kolik sportovců se kvalifikovalo do Tokia právě z Jihomoravského kraje. Věřím, že se alespoň někteří stihnou vrátit ještě během her a na festival zavítají,“ doufá předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Poprvé se uskuteční i příměstské tábory. „Chceme, aby děti během pěti dnů prožily svou malou olympiádu. Vyzkouší si dvacet sportů, dozví se víc o olympismu a na závěr dostanou analýzu svých sportovních dovedností. To vše pod vedením zkušených lektorů a nás olympioniků,“ upřesňuje Šafářová.

Olympijský festival se vrací do Brna už podruhé. Během her v Pchjongčchangu v roce 2018 si ho na výstavišti nenechalo ujít téměř 160 tisíc návštěvníků.

„Kraj podpořil festival částkou 4,4 miliony korun a adoptoval si dokonce jedno sportoviště – lezeckou stěnu. Přijďte si ji vyzkoušet po těch měsících, co nám sport chyběl,“ zve do olympijského parku hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). 

Organizátoři Olympijských festivalů se řídí aktuálním doporučením k pořádání akcí. V Brně bude během prvního týdne konání maximální kapacita areálu 2500 lidí v jeden okamžik a od 1. srpna se počet zvýší až na 3500 návštěvníků. Podle místopředsedy Českého olympijského výboru Libora Varhaníka je bezpečnost na první místě. 

„Každý návštěvník se bude muset prokázat buď covid pasem, nebo negativním testem, který si může udělat i v odborném zařízení před vchodem do areálu,“ vzkázal Varhaník. 

Ani letos nebudou chybět paralympijské sporty, speciální den pro seniory nebo zcela nová vzdělávací zóna. Na organizaci se podílela Masarykovou univerzita v Brně a Česká olympijská akademie.

„Moc se těším, až nejenom dětem přiblížíme historii a současnost olympijských her a hlavně zábavnou formou představíme olympijské symboly i hodnoty,“ doplňuje bronzová olympionička Šárka Kašpárková, která bude fungovat jako lektorka vzdělávací zóny Eda a organizátorka části sportovišť během celého festivalu v Brně.

Autor: