Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

  17:56
Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v Paříži, se vrací do Brna. Právě tam rakouský rodák Šupčík během své kariéry v Sokole Brno I trénoval.

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v Paříži vybojoval Bedřich Šupčík ve šplhu. Medaile bude k vidění na výstavě Branky, Body, Brno na hradě Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V sobotu, přesně v den 95. výročí jeho triumfu, medaili představí výstava Branky, Body, Brno na hradě Špilberk. Vystavena bude do podzimu.

„Jsme si jisti, že krátce po návratu z olympiády Šupčík svoji medaili v Brně měl, ale naopak nemáme zprávy o tom, že by zde v dalších letech byla. Je pro nás tedy nesmírně cenné, že ji Národní muzeum, v jehož sbírce medaile je, na naši výstavu laskavě zapůjčilo,“ prohlásil brněnský historik Petr Vachůt.

Medaile je ze zlata, její průměr je přesně 5,6 centimetru a přepravuje se v relativně obyčejné krabičce. I Vachůt si však bere bílé rukavice, když s ní manipuluje. „Má mimořádnou hodnotu,“ poznamenal kurátor brněnské výstavy.

Dostat ji do Brna představovalo pro Vachůtův tým velké úsilí. „Národní muzeum si svoje artefakty vystavuje nejraději samo. Byla potřeba spousta administrativy a jednání, abychom tuto bariéru prolomili,“ podotkl Vachůt.

Šupčíkův čas je stále hranicí

Brňané musí medaili vystavit v pečlivě zabezpečené pancéřové vitríně pod nepřetržitým dohledem kamerového systému. K tomu má cenná relikvie ještě svou ochranku.

Šupčík ji před 95 lety vybojoval v poslední den pařížské olympiády. Paradoxně šplh na laně bez pomoci nohou nebyl jeho nejoblíbenější disciplínou, jako gymnasta uznával „estetičtější“ bradla, přeskok nebo kruhy.

Fotogalerie

Na laně o délce osmi metrů zvítězil časem 7,2 sekund, který je dodnes nastaven jako hranice výkonnosti pro Šupčíkovy nástupce. Kdo dokáže zlatý čas z Paříže na každoročním Šupčíkově memoriálu v Příbrami pokořit, dostane pamětní sošku a je zapsán do kroniky.

Jenom z Brna překonalo Šupčíkův čas 41 sportovců. „Změnila se technika šplhu, stal se z něho téměř úplně jiný sport, ale zůstal českou doménou,“ uvedl mistr republiky ve šplhu na laně Pavel Macháň.

Celkem už je na výstavě Branky, Body, Brno vystaveno patnáct olympijských medailí. Ta Šupčíkova bude šestnáctou, následně přibude ještě zlato brněnského dráhového cyklisty Jiřího Dalera z Tokia z roku 1964.