Zahrádky v Olešnici vypadají jako po bitvě, kroupy na nich ležely do rána

  11:06,  aktualizováno  11:46
Jestliže ve čtvrtek večer to v Olešnici vypadalo jako při sněhové vánici v zimě, v pátek dopoledne ulice připomínaly spíše podzim. Po silné bouřce s kroupami je krylo listí servané ze stromů. Ještě ráno nacházeli lidé na svých zahradách vrstvy krup. Kontrolují zbytky úrody a sčítají škody. Ulice musel protáhnout traktor s radlicí.

„Vypadá to trochu jako po bitvě. Čekáme, až se rozpustí kroupy, abychom mohli začít uklízet. Na dvoře stále máme souvislou vrstvu krup, asi dvacet centimetrů,“ popsal dopoledne Jiří Danzinger, který má v Olešnici dílnu na výrobu modrotisku.

Většina úrody, co měl na zahradě, je zničená. Největší škody kroupy podle něj způsobily na zahrádkách. „Konkrétně u nás jsme měli rajčata, okurky, tam zůstaly jen stonky. U ovocných stromů jsou dvě třetiny úrody na zemi. Všude je popadané listí jako na podzim,“ dodal.

Kroupy mu poškodily také schody a zahradní domek. „Ze střechy sjelo větší množství krup a rozbilo nám to vchodové schody. Tomu se mi nechtělo věřit, že měly takovou sílu.“

Kroupy zasypaly obec na jižní Moravě, vrstva měla desítky centimetrů

„V zahradním domku kroupy doslova prostřílely střechu. Je v ní tak dvě stě děr. Je to nějaký polykarbonát, soused je klempíř a nechápal, jak je to možné. Kroupy musely být místy opravdu velké, že prostřílely střechu,“ líčí Danzinger.

Asi deset minut před bouřkou byl na zahradě a fotil si, jak mají obsypanou třešeň a broskvoň.

„Na obloze bylo poznat, že to nebude běžná bouřka, ale něco většího. Mraky se tak zvláštně formovaly a na rovinu říkám, že jsem z toho neměl dobrý pocit. Ještě že jsem nezůstal v tom zahradním domku, který kroupy rozstřílely,“ podotkl.

Danzinger si také všiml, že bouřka s kroupami řádila na některých místech mnohem intenzivněji než jinde.

„Jako by šla v určitých pruzích. Některá místa jsou nezasažená. Ještě večer po bouřce jsem se díval, jestli třeba neprasklo sklo u auta, ale vydrželo,“ oddechl si, že nejvíc to pravděpodobně odnesla jen zahrádka.

Bouřka oživila vzpomínky na povodně

Ulicemi Olešnice, které večer kroupy na čas zcela zablokovaly, musel ještě ráno projet traktor s radlicí. „Bylo třeba je rozšířit, aby tam nebyl jen jeden jízdní pruh,“ řekl starosta Zdeněk Peša.

„Materiální škody sice nějaké vznikly, ale naštěstí ne na nemovitostech nebo autech, ale kroupy zásadním způsobem poničily vegetaci,“ dodal starosta.

Danzinger přiznává, že největší obavy měl z toho, aby nestoupla hladina potoka a nepřišla blesková povodeň. „Potok vystoupal, ale řečiště to zvládlo,“ oddechl si, protože se mu vybavily vzpomínky na bleskovou povodeň před dvaceti lety.

V červenci to bude přesně dvacet let, co Olešnici zasáhla blesková povodeň. „Ta si dokonce vyžádala i lidské oběti, takže začátek bouře v lidech evokoval přesně tyto vzpomínky,“ upozornil starosta na psychologický efekt při bouřce.

Ta ve čtvrtek trvala podle něj jen asi sedm minut, takže se naštěstí podobná katastrofa jako před dvaceti lety neopakovala.