Ohňostroje mají Brňané sledovat z oken a balkonů, přibude dronová show

  11:40
Nikoli na přelomu května a června na Brněnské přehradě, ale o prázdninových sobotách na hradě Špilberk se letos bude konat ohňostrojová show Ignis Brunensis. Důvodem je koronavirus.

21. ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis zahájilo na brněnské přehradě vystoupení českého týmu Flash Barrandov SFX. (2. června 2018) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

U přehrady se pravidelně scházely desetitisíce diváků, což kvůli stále probíhající pandemii není možné. Po loňském zredukování programu se nyní akce přesune do centra v plném rozsahu.

„Už tři sta let je podle historických dokumentů brněnská pevnost na Špilberku osvědčenou ohňostrojnou lokací. V aktuální koronavirové době má zásadní výhodu, že je ohňostroj nad městem vidět v okruhu několika kilometrů. Diváci jej tak budou moct sledovat přímo z okna, balkonu či terasy, případně budou rozeseti po menších skupinkách po celém Brně,“ vyzdvihuje generální ředitel pořádající společnosti Snip & Co Jiří Morávek.

V plánu jsou čtyři soutěžní ohňostroje v podání mezinárodních týmů – 26. června, 3. července, 7. a 14. srpna vždy ve 22.30. Přehlídku zakončí 11. září nesoutěžní epilog. 

„Letní termíny nám pomůžou ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch na jižní Moravě. Předpokládáme, že na ohňostroje do Brna přijedou také turisté, kteří budou v dalších jihomoravských oblastech,“ věří hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). „Vypadá to, že letos bude Brno jednou z mála světových destinací, kde se ohňostrojná přehlídka mezinárodních parametrů uskuteční,“ vypichuje brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Původní zahraniční týmy, které měly letos soutěžit, se na základě dohody přesunou na rok příští, kdy se předpokládá, že se bude festival konat zase na přehradě.

Letošní novinkou budou živé přenosy ve vysokém rozlišení, o vítězích poprvé svým hlasováním rozhodnou diváci. A 7. srpna je v plánu také dronová show. „Ta ukáže zase něco nového. Myslím, že to bude ukázka toho, jak by podobné zábavné akce mohly vypadat,“ podotýká Grolich.

Drony mají létat nad Kraví horou, v případě deště by však bylo jejich představení zrušeno. Na místě nicméně bude připraven také program od Hvězdárny a planetária Brno.

Kromě ohňostrojů se Brňané v rámci festivalu Ignis Brunensis mohou od konce května až do září těšit také na akci Dopravní nostalgie v centru města, divadelní představení, koncerty, Festival planet či Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte.

Autor: