Ohňostroje se vracejí na Brněnskou přehradu, oslaví Mendela i Beethovena

  16:24
Po dvou letech omezení se na Brněnskou přehradu v plné parádě vrátí mezinárodní soutěž uměleckých ohňostrojů. Festival Ignis Brunensis jimi oslaví čtvrtstoletí své existence. Přehlídka nabídne od 25. června do 6. července čtyři soutěžní ohňostroje.

„Předešlé dva roky s pandemií pro nás byly výzvou. Lidé nemohli tolik cestovat, takže jsme se snažili připravit pro Brňany i pro tuzemské turisty atraktivní nabídku během celého léta,“ přiblížila covidové období primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). A do této nabídky patřil právě i Ignis Brunensis, který je prakticky jedinou mezinárodní přehlídkou, která se konala i v covidové době.

Na Brněnské přehradě vypukne ohňostrůjná show vždy od půl jedenácté večer. Soutěžit bude kromě Česka také Chorvatsko, Slovinsko a Švédsko.

Už 11. června se však chystá úvodní show, která bude věnovaná dětem a­ uskuteční se při Jihobrněnském dětském dnu v areálu Hněvkovského. Epilog se bude konat již tradičně nad hradem Špilberk 23. července a tentokrát bude věnovaný dvoustému výročí narození Gregora Johanna Mendela.

Hudbu k ohňostrojům přenáší stejně jako dříve rádio Krokodýl a sledovat je bude možné zdarma ze všech výhledových ploch u­ přehrady nebo se vstupenkou z ozvučené tribuny k sezení.

Každý ročník českého soutěžního festivalu má v pravidlech povinnou dvouminutovou část, v níž musí soutěžící zařadit do představení určenou hudbu. Touto povinnou částí mělo být v roce 2020 zpracování Beethovenovy Osudové nebo Ódy na radost k příležitosti 250. výročí skladatelova narození. Kvůli omezením se však projekt posunul na letošek.

„Kvůli koronaviru a dvouletému posunu připravených přehradních ohňostrojů tedy dochází k zajímavé situaci, kdy připomeneme na obloze nad přehradou v povinné části show jubilejní dvěstěpadesáté plus druhé Beethovenovy narozeniny,“ podotkl Jiří Morávek, ředitel společnosti SNIP & CO, která akci pořádá.

Doprovodný program ohňostrojů nazvaný Festival zábavy začne koncem května a potrvá do září. Mimo jiné k­ němu patří červnová akce Zábava pod hradbami. „Přispějeme svou sbírkou patnácti retro vozů, kterými se budou lidé moci i svézt. A připravujeme také den otevřených dveří ve vozovně Komín,“ popsala za Dopravní podnik města Brna jeho mluvčí Hana Tomaštíková.

Ignis Brunensis v rámci festivalu pořádá i různé volnočasové aktivity. Kompletní program je možné najít na webových stránkách festivalu.

Letos se kromě festivalu chystá ještě mimořádné ohňostrojné představení jako součást celosvětové iniciativy Fireworks4peace na podporu světového míru. Chystané je už na tuto neděli 8.­ května, kdy si svět připomíná konec druhé světové války.

Brno se k ní připojí ve 21 hodin představením nad Špilberkem „Ať mír dál zůstává s touto krajinou“ na píseň Modlitba pro Martu. Iniciativa je spojená s organizací UNICEF a ­její podporou dětí postižených válkou. Konkrétně Brno podpoří její program Nezávadná voda. Do iniciativy se k 2.­ květnu zapojili ohňostrůjci na čtyřiceti místech a čtyřech kontinentech.

8. srpna 2021

Autoři: