Soud zpřísnil řidičce trest za usmrcení batolete. Zjistil, že vjela do zákazu

  16:26
Odvolací senát Krajského soudu v Brně zpřísnil trest řidičce Natalii Košťálové, která je obžalovaná, že loni v květnu usmrtila devatenáctiměsíční holčičku na odrážedle. Žena přitom doufala, že ji soud obžaloby zprostí. K přísnému verdiktu přispělo i zjištění, že žena odbočila do zákazu vjezdu.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tragédie se stala v klidné ulici Brna. Malé děti si na ní hrály pod dohledem rodičů. Matka holčičky zrovna otevírala garáž, když si její dcera vzala od kamarádů odrážedlo a vjela do silnice.

Obžalovaná řidička však podle spisu chtěla zaparkovat přímo před vchodem do svého domu, ignorovala proto značku zákazu vjezdu a do ulice odbočila. Ze svého SUV neviděla na silnici před sebou a dítěte na odrážedle si tak nevšimla, zabránit nehodě nedokázal ani retardér za zatáčkou. 

Městský soud v Brně letos v květnu řidičce Natalii Košťálové udělil podmíněný trest vězení na jeden rok s odkladem na zkušební dobu osmnácti měsíců za usmrcení z nedbalosti, dále jí na rok a půl zakázal řízení auta. Řidička sice jela pomalu, podle znalce však ve svém SUV nemohla vidět prostor devíti metrů před autem.

„Když přijížděla, viděla na vozovce děti. Musela proto jet tak, aby stále viděla na cestu před sebou. Požadovat to po řidičích takových vozidel je obtížné, ale spravedlivé. Znalec řekl, že neviděla devět metrů před auto. To je, jako kdyby řídila kombajn,“ prohlásil tehdy soudce Michal Kabelík.

Řidička se proti rozsudku odvolala s argumentem, že auto nešlo zastavit dřív a selhal mu detekční systém, který má upozornit na překážky před vozidlem.

Krajský soud v Brně však dnes původní podmíněný trest ještě zpřísnil, a to na dva roky s odkladem na dva a půl roku. Zákaz řízení ženě prodloužil na čtyři roky. 

K tomuto verdiktu přispěla i nově zjištěná okolnost, že řidička v osudný okamžik vjela do zákazu vjezdu. „Zcela vědomě upřednostnila svou pohodlnost, aby na vzdálenost dvě stě až tři sta metrů nemusela nést svou dceru do místa bydliště, před splněním povinnosti řidiče,“ uvedl soudce Josef Teplý.

Odvolací soud zároveň opět potvrdil nevinu matky zemřelé holčičky, proti níž se odvolala státní zástupkyně. „Z naší strany se tento rozsudek očekával, není to nic překvapivého,“ vyjádřila se žalobkyně Jaromíra Vejchodská.

Za zabití stařenky zůstal trest stejný

Ke Krajskému soudu v Brně se státní zastupitelství odvolalo i v případě řidiče, který na začátku tohoto roku v brněnské Slatině srazil jednadevadesátiletou ženu. Ta přitom přecházela po řádně vyznačeném přechodu a zraněním na místě podlehla.

Od městského soudu muž v červenci odcházel s podmíněným trestem 2,5 roku vězení s odkladem na zkušební dobu čtyř let a zákazem řízení na čtyři roky. S tímto rozhodnutím obžaloba spokojená nebyla.

„Navrhli jsme, aby soud ve výroku o vině zdůraznil, že řidič porušil ustanovení o zohledňování starých osob,“ sdělila státní zástupkyně Vejchodská. Požadovala zpřísnění zákazu řízení na pět let. 

Proti rozsudku se odvolal i obžalovaný. Jeho obhájce Aleš Zdráhal argumentoval, že zabitá žena nebyla dobře vidět. Dodal, že obžalovaný svého činu lituje, a požádal soud o přihlédnutí k pracovní situaci obžalovaného, kterou mu zákaz řízení komplikuje.

Obě odvolání však nakonec byla zamítnuta. „Chodkyně přecházející na přechodu pro chodce, a navíc zleva, v žádném případě nevytvořila náhlou překážku. Nebylo její povinností ani zhodnotit, jakou rychlostí auto jede a zda zvládne zastavit,“ řekla soudkyně Hana Kleinová a doplnila, že trest pro obžalovaného je spíše mírný.

Soud zároveň došel k závěru, že na straně obžalovaného došlo k porušení řady povinností, které silniční zákon ukládá. „Doplnění výroku o porušení ustanovení o zohledňování starých osob by tak podle soudu bylo v tomto případě nadbytečné,“ vysvětlila Vejchodská.

Autor: