Jeskyni v Moravském krasu znečistil odpad ze zabijačky, tečou tam i splašky

  11:38
Odpad pocházející zřejmě z domácí zabijačky někdo nedávno vylil do jeskyně Ostrovská propast v Moravském krasu. Ochránci přírody zjistili, že šlo o větší množství kalné vody zabarvené krví s mastnotou a se zbytky zeleniny. Neobvyklý případ znečištění podzemních vod nyní řeší společně se zástupci obce Ostrov u Macochy.

Do jeskyně Ostrovská propast v Moravském krasu někdo vylil větší množství kalné vody s mastnotou a se zbytky zeleniny. | foto: CHKO Moravský kras

„Chráníme jak jeskyni, tak podzemní vody a do jeskyně patří výhradně srážková voda. Nedávno však někteří občané považovali rošt dešťového kanálu v ulici za místo, kde se snadno zbaví odpadní vody včetně potravinových zbytků,“ prohlásil Antonín Tůma ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Do Ostrovské propasti dlouhé 81 a hluboké 38 metrů se dlouhodobě svádí srážková voda z ulice a ze střech kostela. „Jeskyně je pochopitelně chráněným objektem přírody a není možné, aby do ní odtékaly jakékoliv odpadní vody,“ zdůraznil Tůma.

Ochránci přírody upozorňují občany, aby podzemní vody a jeskyně neznečišťovali a odpad likvidovali legálním způsobem. Poradit se mohou třeba na obecním úřadě. Pokud by opakovaně řešili podobný problém znečišťování, připadá v úvahu odstavit odvádění z kanálu do přírodní propasti a udělat změny v kanalizaci.

Znečištěnou jeskyni už z většiny pracovníci vyčistili. Pokud by tam odpad nechali zahnívat, hrozilo by, že na místo přiláká nežádoucí hlodavce.

„Mastnota však na stěnách jeskyně zůstane ještě dlouho a kalná voda už odtekla do oběhu podzemní vody. Naštěstí nejde o nebezpečný odpad a otrava na příkladu řeky Bečvy nás nečeká,“ řekl Tůma.

Nedávno vylitý odpad není jediným problémem, který u Ostrovské propasti společnost Speleoart, jež v jeskyni pravidelně provádí návštěvníky, řeší. Zhruba jednou za měsíc tam její pracovníci cítí splašky.

„Jsem přesvědčený, že někdo má do kanálu udělaný vývod trativodu z žumpy. Nechce se mu vyvážet,“ uvedl za firmu Aleš Dočkal. Pokud i nadále budou do jeskyně téct splašky, uvažuje situaci důrazně řešit, například pomocí trestního oznámení.

Noc v karavanu u jeskyní zakážou cedule, pak budou v krasu padat pokuty

Případ znečištění podzemních vod v jeskyni v Ostrově u Macochy není jediným takovým na území Moravského krasu z poslední doby. Například loni v létě ochranáři odhalili cizince, který vylil odpadní vodu z toalety svého obytného vozu do řeky Punkvy. Učinil tak v lokalitě Skalního mlýna přímo uprostřed národní přírodní rezervace.

Autor: