Brno dál odkládá stavbu koncertního sálu i výběr provozovatele arény

  10:38
Už na konci loňského roku slibovali brněnští politici, že v lednu vypíšou tendr na stavbu koncertního sálu pro filharmoniky. Jenže se tak dosud nestalo a Janáčkovo kulturní centrum se do zářijových komunálních voleb určitě nezačne stavět, přestože vedení Brna už má v ruce stavební povolení i kompletní projektovou dokumentaci.

Na dřevěném plotě kolem zakonzervovaného staveniště mezi Besední a Veselou ulicí jsou jen červené plakáty s heslem: „Koncertní sál v Brně bude!“ Stavba však nabírá zpoždění. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Rada města uložila odboru kultury zpracovat model provozních nákladů koncertního sálu, po uvedení do provozu se stane podkladem pro přípravu rozpočtu města Brna,“ vysvětlil další zdržení radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Na modelu však nezávisí jen příprava rozpočtů, ale právě i vypsání výběrového řízení. „Určitě se stane podkladem pro soutěž,“ potvrdil náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti), který optimisticky doufá, že se tendr na zakázku odhadem za dvě miliardy stihne vyhlásit v září. Aktuálně vládnoucí koalice slibuje, že si posluchači první koncert v novém sále užijí v roce 2025.

Není to ale jediný aktuální odklad týkající se miliardových městských investic. Opět se totiž prodlužuje i opakovaný tendr na provozovatele plánované hokejové arény na výstavišti, který měl být znám v červnu, později na konci tohoto týdne. Ani tento termín však už neplatí kvůli novým dotazům potenciálních zájemců.

Nicméně hlavní příčinou, jež uzavření řízení odsunula až na 22. srpna, je žádost na Brno, aby přehodnotilo zadávací podmínky s ohledem na stávající ekonomickou situaci a obří nárůst cen energií. „Jejich vývoj totiž bude mít podstatný dopad na smysluplnost ekonomického modelu provozování haly,“ stojí v žádosti.

Pravděpodobně i to je důvodem, proč dosud žádná oficiální nabídka na provoz arény nepřišla. Do původního řízení se přihlásila jen hokejová Kometa, ta však letos na jaře na poslední chvíli z dohody vycouvala. Stále je tak pozastavený i výběr zhotovitele arény odhadem za sedm miliard korun.

Autor: