Kraj chce do září naočkovat 70 procent lidí, začne je proto přesvědčovat

  15:00
Jihomoravský kraj nechce čekat na stát a sám si zařídí kampaň, aby přesvědčil lidi k očkování proti koronaviru. Najme si agenturu, která vzejde z výběrového řízení. Do konce prázdnin chce proočkovat 70 procent obyvatel. Hejtmanství má na to přislíbenou dodávku 1,5 milionu vakcín.

V záložní nemocnici na brněnském výstavišti vzniklo očkovací centrum. Na řadu jako první přijdou hasiči či policisté. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Proočkování 70 procent populace je klíčové pro zastavení šíření koronaviru,“ zdůraznil krajský koordinátor pro očkování Lukáš Homola.  Celkově se očkování týká asi 770 tisíc Jihomoravanů starších 15 let. U dětí se zatím podávání vakcín neřeší.

Klíčové jsou podle něj čtyři pilíře, a to očkovací místa a mobilní týmy nemocnic, druhým velkokapacitní očkovací centra, třetím praktičtí a ambulantní lékaři a v neposlední řadě neziskové organizace. 

„Pokud samozřejmě dostaneme vakcíny dříve, tak se urychlí i celý proces očkování. Potřebujeme od státu 1,5 milionu dávek,“ uvedl ještě Homola.

Predikce dodávek vakcín do Jihomoravského kraje.

Stále však dochází k výpadku dodávek. Největší část stále tvoří vakcíny od firmy Pfizer, které už chodí v domluveném množství. Ty by měly celkově pokrýt 60 procent potřebné očkovací kapacity. Zbytek pak vakcíny Moderna a AstraZeneca. 

Poslední zmíněná se bude distribuovat do ordinací praktických lékařů, kteří se v průběhu března připojí s očkováním obyvatel k dosavadním velkým centrům a mobilním týmům. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se jich přihlásilo 350. Zapojit se mohou také ambulantní specialisté. 

Predikce dodávek vakcín do Jihomoravského kraje.

„Jsme schopní naočkovat až 18 tisíc lidí za den. A to nepočítáme ještě firmy, soukromý sektor a neziskovky, které se v průběhu zapojí taky,“ dodal ještě Grolich.

Od 1. března se také otevřou očkovací centra ve Znojmě, Břeclavi, Hodoníně, Blansku a Kyjově. Jenom ve Vyškově se zatím bude očkovat v prostorách nemocnice. Blansko, Hodonín

V Brně se jako první otevřelo už před časem velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti: