Prodejna prohrála spor s OSA, kontrolor si hrající rádio natočil

  18:14
Ochranný svaz autorský (OSA) uspěl u Městského soudu v Praze s žalobou na brněnský obchod s oblečením kvůli nezaplaceným odměnám za veřejnou hudební produkci. Šlo o zhruba deset tisíc korun. Prodejny se loni zastal Ústavní soud. Svaz měl nově doložit, že z rádia zněly písně, o jejichž ochranu se stará. OSA to prokázala natočenými videi.

Ochranný svaz autorský zažaloval brněnskou prodejnu s oblečením | foto: Jiří PánekiDNES.tv

První kontrola v outletu sídlícím na brněnské Štefánikově ulici proběhla v srpnu 2015. Zástupce OSA zjistil, že v obchodě hraje rádio, ale provozovatel prodejny na výzvu k uzavření licenční smlouvy a úhradě odměn za produkovanou hudbu nereagoval.

Kontrolor tam vyrazil znovu v červnu 2016 a v únoru 2017. Hudbu hrající z rádia si opakovaně natáčel. V srpnu před dvěma lety pak OSA obchodníka zažalovala.

Prodejce tvrdil, že „si není vědom skutečnosti, že by v jeho provozovně docházelo k provozování či neoprávněnému zveřejňování autorských děl“. 

Zpochybňoval i natočené videozáznamy. Uvedl, že k nim nikdy neposkytl souhlas, byly tedy pořízeny nelegálně a jsou proto nepoužitelné. Navíc mají nízkou kvalitu, proto jsou nevěrohodné.

Soud v únoru 2019 žalobě vyhověl. Spor se následně dostal k Ústavnímu soudu a ten se loni v prosinci prodejny zastal. „Ne každé hrající rádio v provozovně automaticky podléhá povinnosti platit odměny kolektivnímu správci. V případě sporu je nutné hudební produkci dostatečně specifikovat,“ shrnula nález mluvčí Miroslava Sedláčková.

„Bylo by proti smyslu a účelu kontroly prováděné kolektivním správcem, kdyby měl určit konkrétní díla, jež byla uživatelem zpřístupněna veřejnosti, poněvadž tento postup by v mnohých případech nebyl s ohledem na značné množství zastupovaných nositelů práv zřejmě ani možný. To však nevylučuje, aby v případě kontroly a následného vymáhání protiprávně neuhrazeného licenčního poplatku kolektivní správce specifikoval (alespoň druhově), že prostřednictvím inkriminovaného zařízení skutečně docházelo (či mohlo docházet s pravděpodobností blížící se jistotě) k produkci děl, k jejichž ochraně je právě on povolán.“

z nálezu Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 1598/19

Ochranný svaz autorský v dalším řízení prostřednictvím videí doložil, že při kontrole provedené v srpnu 2015 hrála v obchodě rozhlasová stanice Kiss Hády a z rádia byla slyšet například píseň Månse Zelmerlöwa Heroes.

V červnu 2016 natočil kontrolor na mobilní telefon v prodejně reproduktory, z nichž zněla stejná rozhlasová stanice a zpěvačka Vaya Con Dios s remixem skladby Nah Neh Nah. V tu chvíli bylo v obchodě šestnáct zákazníků.

Na videu z února 2017 pak rádio hrálo skupinu Maroon 5 a jejich píseň Don't Wanna Know.

Video není nezákonné

„Soud má za to, že žalobce (OSA) doloženými záznamy dostatečně věrohodným způsobem prokázal, že v provozovně žalovaného bylo v době kontrol provozováno rozhlasové vysílání,“ uzavřela soudkyně Alena Červená.

Advokát zastupující prodejnu argumentoval tím, že hudbu mohl pouštět některý ze zákazníků. Tomu však soud neuvěřil. Odmítl i námitku, že videozáznamy byly pořízeny nelegálně.

„Soud se v tomto ztotožňuje s tvrzením žalobce, že pokud má vykonávat svou činnost řádně v souladu se zákonem, je pořízení předmětných videozáznamů za účelem řádného výkonu jeho činnosti nezbytné a navíc jsou tyto pořízeny v místě, které je veřejně přístupné. V daných případech prakticky nelze jinak prokázat neoprávněné užívání autorských děl jiným způsobem, než právě tímto,“ míní Červená.

V rozsudku, který má redakce iDNES.cz k dispozici, soudkyně dále uvádí, že si pomocí aplikace na rozpoznávání hudby ověřila, že se jedná o skladby označené žalobcem. Jde o hudební díla, jejichž autorská práva OSA spravuje.

Autorskému svazu proto přiznala za období od září 2015 do února 2017 celkem 9 628 korun plus úroky z prodlení. Obchodník prohru uznal a odvolání k Vrchnímu soudu v Praze nepodal. Rozsudek je pravomocný.

Protest hudbou. Tak se demonstrovalo před OSA v září 2016:

Autor: