iDNES.cz

Krátce po otevření se k silnici za půl miliardy sesouvá hlína ze svahů

  5:48
Necelého půl roku využívají řidiči obchvat Čebína na Brněnsku, v plném rozsahu funguje od začátku letošního roku. Za tuto krátkou dobu se už na dvou místech k silnici sesunul svah. Jde přitom o největší dopravní stavbu z rozpočtu Jihomoravského kraje, která vyšla na téměř půl miliardy korun.

Téměř čtyři kilometry dlouhý obchvat dvoutisícové obce je z části zapuštěný mezi okolními poli, které tak tvoří přirozenou bariéru a protihlukovou stěnu. Svahy však začaly ujíždět.

„Děje se to na dvou místech. Na jednom zhruba dva měsíce, na druhém měsíc a půl, ale přesně to nevím,“ uvedl místostarosta Čebína Pavel Plevač (za KDU-ČSL). Podle něj nejspíš dělníci při úpravách okolního terénu navezli na svahy novou hlínu, která nyní z původní zeminy sjíždí.

Utržený svah u nové silnice kolem Čebína na Brněnsku. (19. 3. 2024)

Situace jako svého času při budování dálnice D8 přes České středohoří nenastala. Tuny hlíny se nesesunuly až na silnici a nezpozdily termín otevření, ani nezablokovaly provoz. Nebylo k tomu však daleko, několik metrů dlouhá masa zeminy se zastavila jen pár centimetrů od krajnice.

První utržený kus je dvanáct metrů dlouhý a nachází se u mostu, po němž vede cesta z Čebína do nedaleké obce Sentice. Druhý měří na délku zhruba polovinu a nachází se o zhruba 400 metrů dál ve směru na Brno.

Kvůli havárii vody se v brněnské Líšni sesunul svah, s sebou vzal dvě auta

„O problému víme a jednáme o něm se zhotovitelem,“ okomentovala stručně situaci krajská mluvčí Alena Knotková. Neupřesnila tak, jestli opravu svahu provede stavební firma v rámci reklamace nebo se budou práce platit z rozpočtu Jihomoravského kraje. Není ani jasné, kdy se do úprav a zajištění svahu firma pustí.

Co však na krajském úřadě detailně připravují, je slavnostní otevření zmíněné obchvatu, který hejtmanství prezentuje jako nejdražší dopravní stavbu z vlastního rozpočtu. Pásku politici podle mluvčí přestřihnou ve středu 17. dubna.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek