Na Moravě mají nový největší dalekohled, umožní pozorovat vzdálené galaxie

  12:40
Největší dalekohled na Moravě je nově v provozu na Hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka ve Ždánicích na Hodonínsku. Pomocí něj lze pozorovat vzdálené galaxie a mlhoviny. Instalovali ho odborníci z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Poslouží hlavně pro vzdělávání studentů a odborná pozorování a měření.

Docent Miloslav Zejda z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity s největším dalekohledem na Moravě, který je umístěný na Hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka ve Ždánicích. | foto: Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity

Ve Ždánicích má astronomická činnost bohatou tradici, sahá až do roku 1965. Majitelem hvězdárny a planetária je přímo dvouapůltisícové město, které ji v roce 2016 odkoupilo od soukromníka. Poté se pustilo do postupné modernizace původních prostor.

O tři roky později uzavřelo rámcovou smlouvu o spolupráci s brněnským Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky. Jejím vyústěním byla právě instalace dalekohledu s průměrem zrcadla 80 centimetrů.

„Lokalita byla vybrána díky svému okolnímu nízkému světelnému znečištění a zároveň poskytuje dostatečné zázemí pro studijní a vědecké potřeby,“ uvedl astrofyzik Miloslav Zejda z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Nový dalekohled je podle něho osazen kvalitní CCD kamerou, a tak umožňuje měřit jasnosti vesmírných objektů a zkoumání vlastností hvězd.

Ovládání dalekohledu AZ 800 je možné provádět vzdáleně prakticky z libovolného místa na Zemi. I proto musela být kopule modernizována tak, aby její štěrbinu šlo dálkově otevírat či zavírat, aby se sama natáčela do směru pozorování dalekohledu. Při zhoršení počasí během pozorování se kopule zavře a otočí do základní polohy.

„Podobným systémem s možností vzdáleného ovládání jsou v současnosti vybavovány prakticky všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě, takže pokud máte k dispozici počítač s připojením na internet a víte jak, můžete provádět online pozorování třeba na Evropské jižní observatoři nebo na hvězdárně ve Ždánicích,“ poznamenal Zejda.

V Brně plánují dalekohled za půl miliardy, má objasnit vznik těžkých prvků

Na ždánické hvězdárně mohou lidé navštívit digitální planetárium a také 3D aktivní projekci. „Dále lze pozorovat nejen noční oblohu, ale i aktivitu Slunce slunečním dalekohledem. Také zde máme výstavu hornin a minerálů, nabízíme možnost zúčastnit se i edukačních pořadů a vyzkoušet si různé pokusy. Toho rádi využívají žáci a učitelé ze škol ze širokého okolí,“ řekla starostka Ždánic Kateřina Klapková (Nezávislí pro Ždánice).

Nový dalekohled byl do východní kopule hvězdárny nainstalován loni v prosinci. Od té doby byla „ždánická osmdesátka“ v testovacím režimu. Jejím vlastníkem je Masarykova univerzita, jež ve Ždánicích pořádá také výuku, semináře a v plánu má i praktika. Akademici za dalekohled zaplatili zhruba 6,6 milionu korun bez daně.

10. listopadu 2021

Autor: