Vedením Brna preferované prodloužení tramvajové trati ze současné konečné Štefánikova čtvrť na Halasovo náměstí na Lesné narazilo na odpor obyvatel sídliště i radnice. Ti preferují protažení trolejbusů.
Od investice odhadem za 800 milionů korun město upustilo. Vyhodnotilo si, že protažení tramvají nepřinese výrazné benefity, naopak náklady jsou s ohledem na nízké přínosy velmi vysoké.
Přednost dostaly i ze strany magistrátu trolejbusy, které obkrouží celé sídliště a nepojedou pouze po spodním okraji sídliště jako zamýšlená tramvaj. Koleje nicméně dělníci na most v minulých dnech i tak položili, třebaže není jisté, že vůbec někdy najdou využití.
Na magistrátu tvrdí, že z dlouhodobého hlediska se s prodloužením tramvajové trati na Lesnou stále počítá. „Proto se při takto velkých stavebních úpravách mostu přistoupilo k položení kolejí, které dosud končily před ním, aby se následně už nemuselo do konstrukce stavebně zasahovat. Proto budou i například sloupy trakčního vedení připraveny na tramvaje,“ vysvětlila Zdeňka Obalilová z tiskového střediska magistrátu.
Brno chystá trať za 800 milionů. Lidem moc nepomůže, myslí si městská část![]() |
Nové koleje na mostě doplnily ty sousední táhnoucí se ve více než dvousetmetrovém úseku, které vedou směrem od Lesné do Štefánikovy čtvrti. Také ony začínají i končí v silnici, a směřují tak odnikud nikam. Nenavazují ani na trať ústící do stejnojmenné smyčky. S výhledem na prodloužení trati dělníci tento starý obousměrný pás položili při stavbě Husovického tunelu v letech 1996 až 1998. Bez využití je tak už víc než čtvrtstoletí.
Umístění nových kolejí na mostě vyšlo na necelé tři miliony korun. Město nicméně odmítá, že by šlo o peníze vyhozené takzvaně do vzduchu nebo třeba zbytečnou rozmařilost. „Musíme upozornit, že pokud by se nepoložily koleje, nebyla by stavba levnější o celou tuto částku, jelikož by konstrukce kolejiště musela být nahrazena vrstvami vozovky. Došlo by také k prodloužení doby prací,“ zdůraznila Obalilová.