Nová Zbrojovka v Brně dostane i školu, architekti se na ní vyřádili

  6:18
V plnohodnotnou novou městskou čtvrť pro tisíce lidí se v příštích letech postupně promění areál bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. V jeho jihovýchodní části vyroste i základní a mateřská škola pro stovky dětí. Přesunout se tam může také místní radnice.

Na podobu školky loni Kancelář architekta města Brna (KAM) uspořádala urbanisticko-architektonickou soutěž. Jako vítězný návrh byl vyhlášen projekt ateliéru SOA architekti, jenž stojí mimo jiné za Základní školou Amos pro Psáry a Dolní Jirčany postavenou v roce 2019.

Podle představ studia vzniknou tři budovy s takzvaným školním náměstím mezi nimi. Ty poslouží mimo základní školu a školku i pro administrativu. Jednu z nich může využívat také židenická radnice, jež by se do Nové Zbrojovky přestěhovala z Gajdošovy ulice.

„Přízemí základní školy s dvorem je pojato velkoryse a bude možné ho zcela otevřít. Škola se zahradou a sportovním areálem se tak propojí se životem obyvatel nové čtvrti. Podobně se celý komplex ateliérů, kluboven a střešních teras ve čtvrtém patře samostatně napojí z hlavní ulice a bude ho tak možné využívat pro mimoškolní aktivity a zájmovou činnost zcela nezávisle na provozu samotné školy,“ popsala brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

„Veřejná prostranství vtahují život z bulváru“

Mateřská škola má sdílet jednu budovu s tělocvičnou. Ze školního náměstí však získá vlastní vstup a dětem nabídne chráněnou předzahrádku s herními prvky a klidnou zahradou na východní straně domu. Do třetího objektu autoři vítězného návrhu zasadili střední školu se sportovním, společenským a gastronomickým zázemím. Tato budova by byla umístěna na křižovatce nové městské třídy a Lazaretní ulice.

Školka nabídne dvě třídy pro maximálně 25 dětí. V základní škole je pak s kapacitou až 810 dětí navrženo patnáct kmenových učeben na prvním stupni a dvanáct učeben na druhém. Náklady na výstavbu se odhadují na 600 až 700 milionů korun.

„Soutěžní porota na vítězném návrhu ocenila především různorodá veřejná prostranství s odlišnými charaktery, která jsou vhodně členěna a vtahují život z bulváru. Návrh je propracovaný i po provozní a technické stránce nových budov, které mají flexibilní dispoziční řešení použitelné pro výuku, ale také komunitně trávený čas místních,“ vyzdvihl dnes už bývalý ředitel KAM Michal Sedláček, který byl členem poroty.

V brněnské Nové Zbrojovce začali stavět první budovy budoucí čtvrti

Prostory administrativní budovy by kromě židenické radnice měla využívat prestižní soukromá škola PORG. Ta v areálu zahájí výuku už od začátku příštího školního roku. V budově ZET.Office, jež se jako bývalá nářaďovna dočkala jako první z tamních historických objektů kompletní rekonstrukce, otevře první stupeň. „Působit tam bude následující čtyři roky,“ upřesnil rozvojový ředitel Nové Zbrojovky Miroslav Pekník.

V lokalitě momentálně dělníci rekonstruují budovu někdejšího ředitelství s ikonickým logem Z na střeše. Oprava má být hotová na podzim. „Už nyní máme zajištěnou obsazenost objektu z 95 procent. Součástí bude fitness, pánské holičství, bar, kantýna i obchod se sportovním zbožím. Ostatní prostory poslouží jako kancelářské,“ řekl Pekník.

V sousedství pokračuje loni započatá výstavba budovy D4, v níž se na rozloze 10 tisíc metrů čtverečních počítá hlavně s kancelářemi.